Košičan vyrába hudobné nástroje z tekvice

| Tipy z redakcie | 2. 10. 2017

Peter Szeman z Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Košiciach vyrába hudobné nástroje z prírodných materiálov. Všetky sú späté s Brazíliou a jej kultúrou a Peťo ich využíva pri capoeire. Jedným takým je chrastidlo z vysušenej tekvice. Originálny názov je caxixi (čítaj kašiši) a dobre poslúži v akejkoľvek hudbe či detskej hre.

Hudobný nástroj caxixi sa najviac objavuje v Afrike a Južnej Amerike. Rozmachom a šírením africkej, brazílskej a kubánskej hudby sa dostal do celého sveta. Vyrába sa v dvoch veľkostiach, menšie caxixi slúži ako doplnkový perkusný nástroj, väčšie sa začalo používať samostatne a postupne naberalo nové tvary a veľkosti. Niektoré pôvodné kultúry verili, že pomocou zvuku caxixi sa prepoja s dobrými duchmi, ktorí ich ochránia od tých zlých.

Tekvica, pedig a semienka z agátu
Caxixi je úzko späté aj s capoeirou. Toto brazílske bojové umenie mieša tradičnú afro-brazílsku hudbu i tanec, a tak sa pri ňom používajú rôzne hudobné nástroje. A keďže Peťo vedie klub capoeiry v Košiciach a je šikovný, brazílske hudobné nástroje sám vyrába. Caxixi pozostáva len z troch prírodných materiálov. „Na spodnú výstuž, ukotvenie výpletu sa používa vysušená tekvica. Vyreže sa do požadovaného tvaru a urobia sa do nej dierky v nepárnom počte. Keď je spodok pripravený, začína sa vypletať s aktuálne u nás najdostupnejším a najpoužívanejším prírodným materiálom zvaným pedig (vnútorná časť ratanovej liany alebo ratanu, používa sa v košikárstve). Keď sa vypletanie blíži ku koncu, nasypú sa do takmer hotového výrobku semienka z agátu, ktoré sú na tento účel zvukovo najefektnejšie a najtrvácnejšie. Vypletené chrastidlo sa povrchovo upraví, aby bolo odolné voči vode a vonkajším vplyvom. Pedig ako materiál sa ľahko farbí, a tak priam volá po dizajnovej a farebnej úprave. V prípade častého používania môže byť povrch nalakovaný či voskovaný včelím voskom. Materiál do seba nasaje impregnačnú látku a stane sa odolným na dlhú dobu,“ opisuje postup výroby Peťo Szeman. Ak máte záujem o jeho hudobné nástroje, píšte na axesaman@gmail.com.

Foto: Peter Szeman


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košičan vyrába hudobné nástroje z tekvice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems