Klub pre rodičov s nepočujúcimi deťmi

| Film, K13 a VÝMENNÍKY | 30. 10. 2017

Na začiatku bola úprimná snaha pomôcť ostatným v podobnej situácii. Urobiť viac pre iných. Ísť s kožou na trh. A podarilo sa. Manželia Oláhovci svojím dokumentom z prostredia rodín s nepočujúcimi deťmi dosiahli širokú osvetu v spoločnosti, rozvírili diskusiu o tejto problematike, ale najmä pomohli niekoľkým desiatkam rodín s podobným osudom. A pomáhajú ďalej vo forme Klubu putovných načúvatiek.

Dokument Putovné načúvatká
Klaudia Oláhová je redaktorkou a moderátorkou RTVS a takmer 14 rokov sa venuje pozitívnemu zobrazovaniu Rómov v médiách. Jej manžel je kameramanom. V roku 2015 bola ich synovi Gregorovi diagnostikovaná ťažká obojstranná porucha sluchu, ktorá neskôr prerástla do úplnej hluchoty. Po tom, ako prekonali zármutok, zmierili sa so zdravotným stavom svojho dieťaťa a podnikli všetky kroky pre jeho plnohodnotný vývin, povedali si, že by chceli urobiť ešte niečo viac. Nakrútili dokumentárny film z prostredia rodín s nepočujúcimi deťmi, odborníkmi, foniatrami, surdopédmi, špeciálnymi a mobilnými pedagógmi. Ich zámerom bolo vytvoriť užitočný zdroj informácií určený primárne pre rodičov nepočujúcich detí. Dokument má 60 minút a je návodom na prežitie. Zachytáva všetky dôležité čísla a rady, ktoré rodičia s nepočujúcim deťmi potrebujú vedieť. Celý film manželia vytvorili bez nároku na odmenu. Jedinou podmienkou Oláhovcov bolo, aby bol verejne šíriteľný. Preto si ho môžete kedykoľvek pozrieť na YouTube. Za dokument Putovné načúvatká sú Oláhovci nominovaní na ocenenie Roma Spirit v kategórii Čin roka 2017.

Klub putovných načúvatiek
Film mal premiéru v apríli tohto roka vo Výmenníku Važecká. A práve na tomto mieste vznikla aj myšlienka pravidelných stretnutí s rodinami z dokumentu a medzitým už priateľmi. Klub putovných načúvatiek je podporným klubom pre rodičov s nepočujúcimi deťmi. Je to priestor, kde si navzájom radia, delia o skúsenosti, precvičujú posunkovú reč alebo jednoducho spoločne trávia čas. Dôležitým prínosom klubu je aj pravidelné stretávanie detí s poruchou sluchu. V budúcnosti by sa stretnutia mali obohatiť o arteterapiu, ale ešte odvážnejší je plán založiť spolok nepočujúcich džudistov.

Prvé zakladajúce stretnutie klubu sa konalo v júni 2017 a odvtedy sa organizuje raz do mesiaca. Stabilnú základňu tvorí sedem rodín, ale novým členom sa môžu stať aj iní rodičia so svojimi deťmi. Bližšie informácie nájdete na www.vymenniky.sk.

Renáta Zolnaiová
Foto: ilustračné foto z free photo stock, unsplash.com


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Klub pre rodičov s nepočujúcimi deťmi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems