Filharmónia prvýkrát predstaví Valentina Silvestrova

| Hudba, Pozvánky | 30. 10. 2017

Snahou každej hudobnej inštitúcie je okrem obľúbených melódií ponúkať svojim návštevníkom aj krásy neznámej či menej známej hudby. Presne v tomto odvážnom duchu je koncipovaný koncert dvoch „nedocenených“ majstrov. Štátna filharmónia Košice predstaví 15. novembra tvorbu Jozefa Grešáka i Valentina Silvestrova.

Neľahké životné podmienky komplikovali rozvoj talentu bardejovského rodáka Jozefa Grešáka, ktorý si, navzdory mnohým peripetiám, získal rešpekt domácej hudobnej obce. Pochádzal zo skromnej rodiny umeleckého rezbára, často sa ocitol na okraji chudoby, a tak nemohol adekvátne rozvíjať svoj talent. Bol samouk a tvoril celý život mimo
centra, preto sa dodnes ťažko dostáva do povedomia poslucháčov. Nie náhodou sa vo svojej tvorbe zameral na príbehy s trpiacimi, ukrivdenými, ubiedenými i zavrhnutými hrdinami. Jednu z týchto tém pôsobivo priblížil aj v dráme Zuzanka Hraškovie pre soprán a orchester. Notoricky známy príbeh na námet P. O. Hviezdoslava návštevníkom koncertu priblíži sopranistka Linda Ballová a klavírneho koncertu s náročným sólovým partom sa zhostí Ladislav Fančovič.

Pozoruhodný súčasný skladateľ
V roku 2002 estónsky hudobný skladateľ a minimalista Arvo Pärt povedal v jednom rozhovore, že ukrajinský skladateľ Valentin Silvestrov je nepochybne jeden z najzaujímavejších súčasných skladateľov, ale väčšina poslucháčov to pochopí omnoho neskôr. Niektorí možno práve na koncerte Nedocenení majstri. Silvestrovov osobitý a veľmi individuálny spôsob prepojenia „starej“ a „novej“ hudby si pod taktovkou Mariána Lejavu vypočujú v jeho poslednej Symfónii č. 8.

Koncert sa uskutoční 15. novembra o 19:00 v Dome umenia v Košiciach. Je súčasťou festivalu ARS NOVA, ktorý do 27. novembra ponúkne výstavy a koncerty študentov Konzervatória Košice (21.11.), Tria marcipia (23.11.) a skupiny Urbana Hudáka (27.11.).

Mariana Lechmanová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Filharmónia prvýkrát predstaví Valentina Silvestrova

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems