Čary starých herbárov

| Stĺpček | 16. 10. 2017

Podľa starých múdrostí na každú chorobu rastie niekde bylinka. Dôležité je poznať a nájsť ju. Stredoeurópske ľudové liečiteľstvo uznávalo okolo 600 dostupných rastliniek. Odhaduje sa, že súčasní českí a slovenskí bylinkári pracujú s vyše dvoma stovkami liečivých rastlín. Na poznatky a postupy ľudového liečiteľstva nezriedka nadviaže aj oficiálna medicína. Niet sa čomu čudovať, veď napríklad baza čierna dokáže údajne vyliečiť až 99 chorôb. To, čo medici ponechávajú ľudovému remeslu, sú menej racionálne povery a magické zariekadlá: „Já baba po Bohu, pomohu co mohu, a čeho nezmohu, ponechám Pánu Bohu.“ Čaro ľudových bylinkárov vyňaté zo starých, archívnych herbárov a vedeckých spisov, nádherné ilustrácie verné litografickým predlohám a zároveň poznatky modernej medicíny ponúka vyše tristo strán Herbára. Ako napovedá podtitul, naučíme sa rozoznávať rastlinky od alchemilky až po žindavu.

Predstavovaný knižný skvost je výnimočný už spomínanými ilustráciami. Plne nahrádzajú fotografie, ba priam majú ešte výpovednejšiu hodnotu, pretože ponúkajú aj nákresy jednotlivých častí rastlín a ich zobrazenie v reze. Ďalšou unikátnosťou sú citácie z českých stredovekých herbárov, a to od Jana Czerného Nigera (1517) a Pietra Andrea Gregoria Mattioliho (1562). Samozrejme, nechýbajú rady z našej prvej, po slovensky (v bernolákovčine) písanej knihe o liečiteľstve od Juraja Fándlyho (1793).

Každá dvojstrana predstavuje jednu z liečivých bylín. Napravo sú úhľadne usporiadané poznatky a naľavo veľká ilustrácia rastlinky s kalendárom zberu. Text začína krátkym popisom byliny. Nasledujú informácie rozdelené do tematických statí: Výskyt, Čo, kedy a ako zbierame, Ľudové liečiteľstvo a Upozornenie (zväčša na zistené vedľajšie účinky). Recept a citovaný úryvok zo starého herbára s miniatúrou pôvodnej strany dotvárajú komplex výnimočných, niekedy už zabudnutých vedomostí.

Priznám sa, že vlastním niekoľko herbárov, no tento mi doslova učaril: obsahom, rozsahom i jeho výpovednou hodnotou. Odporúčam!

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čary starých herbárov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems