Ako to bolo kedysi?

| Stĺpček | 30. 10. 2017

Predstavím vám publikáciu, ktorá je ako stvorená na prichádzajúce zimné večery. Vydavateľstvo zaručuje stopercentnú originalitu. Napíšete si ju totiž vy sami. Pripíšu sa – rodičia. Táto kniha pozýva k rodinnému stolu a nenápadne od neho vypoklonkuje sociálne siete či televízne seriály. Do centra pozornosti stavia komunikáciu s pocitmi neskrývanými za ilustrované emotikony. Poďme sa teda prezvedieť: Oci (Mami), ako to bolo?

Toto je naša kniha – zdôrazňuje na prvej strane atypické dielo venované spomienkam a vzájomnému spoznávaniu sa. „Spolu sme zažili veľa neobyčajných príhod, stokrát sme sa pohádali a znovu udobrili a strašne veľa sme sa spolu nasmiali… chcem si s tebou zaspomínať na naše spoločné zážitky, znovu si ich vybaviť a zapísať, aby sme v nich opätovne mohli listovať a tešiť sa z nich…“ čítame v úvode, ktorý končí odkazom: „Je skvelé, že ťa mám!“ Úprimne, už ste to niekedy povedali svojmu otcovi alebo mame?

Kapitoly naznačujú dôležité míľniky vo vzťahu dieťa – rodič a upriamujú pozornosť na duchovné hodnoty formujúce rodinu. Spolu s otcom alebo mamou si zaspomínate na detstvo, školské roky, dospievanie či odchod z domu, rovnako na sviatočné rituály. Posledné state sú venované spoločnej introspekcii, kde si miesto nachádza vzájomné uznanie.

Publikácia je písaná formou otázok, ktorých odpovede si autor zaznamenáva na pripravené riadky. Vytvorený priestor na konfrontáciu postojov robí knihu vzácnou. Každá z otázok prináleží rodičovi alebo autorovi – dieťaťu. Sympatické je otváranie tém, na ktoré možno neprišiel čas alebo odvaha. Napríklad otázka pre otca: Je niečo, čo si ako tínedžer nikdy nepovedal svojmu otcovi? A hneď na to nasleduje vyznanie dieťaťa: Ja som ti neprezradil, že…

Kniha našich spomienok, ako znie podtitul, motivuje k rozhovorom s rodičmi (kniha Oci, ako to bolo? alebo Mami, ako to bolo?), ktoré môžu dojať, hlavne však zbližujú. Na záver ešte odporúčam spoločenskú hru Babička, dedko…Ako to bolo kedysi? s parádnymi retro kartičkami.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako to bolo kedysi?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems