Žiadne mäso, mlieko, vajcia či med!

| Pozvánky | 4. 9. 2017

V košickom Kine Úsmev sa chystajú veľké Vegánske hody. Súčasťou programu budú aj prednášky, premietania a kuchárske šou.

Vegánstvo hlása ohľaduplnú kuchyňu bez živočíšnych produktov, a teda bez mäsa, mlieka, vajec, medu či emulgátorov živočíšneho pôvodu. Vegáni sa takto snažia nielen chrániť práva zvierat, ale aj životné prostredie. Živočíšna výroba tvorí podľa údajov OSN až 14,5 % všetkých emisií skleníkových plynov. Ale ako sa chutne najesť bez mäsa a mlieka? Zistíte na Vegánskych hodoch 1. októbra od 9:00 do 20:00 v Kine Úsmev.

Ovocie na tanieri
Vegánske hody sa v Košiciach uskutočnia druhýkrát a okrem zaujímavých receptov prinesú prednášky a premietania na tému udržateľnej a ohľaduplnej kuchyne. Zakladateľ občianskeho združenia Vegánske hody Martin Smrek zhrnie zistenia vedeckých štúdií, ktoré sa za posledné roky zaoberali dopadmi živočíšnej výroby na životné prostredie a prírodu. Priblíži pôvod týchto dopadov v jednotlivých oblastiach, ale aj to, ako vplývajú na ciele stanovené na klimatickom summite v Paríži. Poľská aktivistka Agnieszka Kowalczyk porozpráva o spojitostiach medzi právami zvierat a feminizmom. Na problematiku sa pozrie z historického aj teoretického pohľadu. Stanislav Kabinský z neziskovej organizácie Nerob Cirkus sa zameria na utrpenie zvierat v cirkusoch. A o tom, že vegánstvo môže byť chutné, publikum presvedčia Lukáš Belička a Marcus Ivaška. Lukáš je mladý vlogger, ktorý miluje ovocie a na YouTube ho propaguje pod aliasom Ovocný Check. Vegán Marcus Ivaška otvoril vlastnú gastro prevádzku v Martine a kulinárske skúsenosti získaval aj v New Yorku. V závere večera sa bude v kinosále premietať dokumentárny film Speciesism. Návštevníkom priblíži ideológiu skrytú za konzumáciou a vykorisťovaním zvierat.

Vstup na podujatie je voľný, registrácie prevádzok na Vegánske hody Košice sú už uzavreté, ale kuchárske talenty sa môžu registrovať do 18. septembra 2017. Viac info nájdete na veganskehody.sk.

Redakcia


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Žiadne mäso, mlieko, vajcia či med!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems