Za pár sekúnd zmení zelenú lúku na bývanie

| Predstavujeme | 18. 9. 2017

Pavol Kaleja spojil virtuálnu realitu a stavebníctvo. Vďaka nemu sa dnes môžete po svojom vysnívanom dome či byte prejsť ešte pred jeho výstavbou, popresúvať nábytok či zistiť, kedy slnko svieti do obývačky a kedy do spálne. Ako? Pomocou vizualizácií, ktoré navrhuje.

Doktorand Pali Kaleja skúma virtuálnu realitu v procese obstarávania stavieb. To znamená, že jeho aktivity pomáhajú investorom s predajom nehnuteľností a záujemcom umožňujú voľne sa prechádzať po budúcom byte či dome. „Prežívajú pocit, ako keby boli skutočne v danom priestore. A to i napriek tomu, že na mieste, kde bude bytový komplex stáť, je iba zelená lúka. Umožňujú to rôzne grafické produkty, ktoré pomáham navrhnúť. Okrem 2D vizuálov (bilbordy, plagáty v obchodných centrách…) a videí vytváram aj 3D virtuálne prehliadky. Majú podobu grafických aplikácií a rozdeľujú sa na semi-interaktívne (360° panoramatická vizualizácia, pomocou ktorej sa dokážete voľne obzerať z jedného bodu po celom priestore) a plne interaktívne. Tie sú najvyššou formu virtuálnej reality. Môžete sa úplne voľne pohybovať po exteriéri aj interiéri ešte nevystavaného bytového komplexu či domu. Viete vstúpiť do každého bytu, vnímať jeho proporcie, presvetlenie v každom ročnom období a čase, vnímať výhľad z okna vďaka fotografiám z dronov… A to všetko so špeciálnymi okuliarmi,“ vysvetľuje.
Vďaka Paliho výskumu sa téma virtuálnej reality v stavebníctve zaradila do študijných plánov Stavebnej fakulty TUKE. „Teší ma, že sa táto problematika začala viac analyzovať a súčasní študenti majú záverečné práce týkajúce sa prepojenia virtuálnej reality a stavebníctva.“

Pavol s tímom neustále pracujú na zdokonaľovaní grafických aplikácií. Foto: súkromný archív Pavla Kaleja

Konateľ študentskej firmy
Univerzitné aktivity prepojil Pali s podnikaním. Počas inžinierskeho štúdia založil s troma spolužiakmi firmu VIZUALIZAČKY. „Začínali sme s jednoduchými vizualizáciami domčekov a záhrad. Postupne sme objavovali, kto z tímu je v čom dobrý. Jeden exceloval v grafike, iný v projekciách. Taktiež sme využili vlnu startupov, tie boli odrazovými mostíkmi pre našu spoločnosť. Prvé roky boli náročné, spravili sme web a ja som neustále kontaktoval potencionálnych zákazníkov. Vyplatilo sa to. Dnes sú našimi klientmi cca 90% developerov v Košiciach. Okrem Slovenska máme zákazky aj v Česku, Rakúsku, Švajčiarku a najnovšie aj v Chorvátsku,“ opisuje začiatky aj súčasnú pozíciu firmy. Momentálne je jej konateľom.

S vizualizáciami v USA
Medzi Paliho najväčšie úspechy patrí účasť na medzinárodnom finále vo Washingtone v rámci ocenenia Študentský podnikateľ roka 2014, kde reprezentoval našu krajinu ako jediný Slovák. Jeho firma VIZUALIZAČKY vytvorila systém grafických produktov určených pre stavebníctvo. „Pomocou špeciálnych 3D okuliarov a našich vizualizácií sa záujemca o nehnuteľnosť virtuálne prešiel po budúcom byte či dome. Použil pritom klávesnicu a myš, prípadne ovládač. Vtedy to bol prelom, keďže takéto okuliare s grafickými aplikáciami sa využívali najmä pri počítačových hrách. My sme dokázali ich využitie aj v stavebnom priemysle,“ vysvetľuje. Pali získal aj Cenu MasterCard za inovácie 2014 a prvé miesto v súťaži Tatra Banka Business Idea 2014 – spoločne s tímom vyhrali 5000 eur. Mladý doktorand sa dostal do rebríčka časopisu Forbes 30 pod 30 (tridsať najúspešnejších mladých podnikateľov do tridsať rokov). Dodáva, že tieto úspechy nie sú iba jeho zásluhou. „Stojí za nimi tím ľudí s pozitívnym a férovým vzťahom k ostatným. Neustále sa usilujem byť objektívne kritický (nie emotívne) a neprepadávam materializmu a konzumu. Pretože vírusom materializmu a konzumu sa u ľudí prejavuje závisť a nenásytnosť. Potom už nie je možná spolupráca s nikým.“

Pavol Kaleja (1985) študoval informačné technológie na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach. Neskôr sa rozhodol pre odbor stavebníctva na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Tam momentálne pôsobí ako doktorand na Ústave technológie a manažmentu v stavebníctve.

Eva Barnišinová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Za pár sekúnd zmení zelenú lúku na bývanie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems