Tanečné a choreografické esá na košickom feste

| K13 a VÝMENNÍKY | 4. 9. 2017

Pred štyrmi rokmi mal festival New Dance Days vybudovať na východe Slovenska zázemie pre súčasný tanec. Misia bola splnená, a tak do Košíc už po tretíkrát zavítajú poprední slovenskí i zahraniční umelci s jedinečnými choreografiami. Pozývame na tanečné filmy, divadlá aj inštalácie do Kulturparku.

New Dance Days je šesťdňový festival zameraný na súčasný tanec. „Ide o umenie, ktorého pracovným materiálom je ľudský pohyb. Nemá pevné alebo stanovené pohybové vzory, je to skôr nepretržité hľadanie nových foriem a dynamík,“ vysvetľuje Katarína Sninská, dramaturgička festivalu.

New Dance Days je šesťdňový festival zameraný na súčasný tanec.

Domáce a zahraničné esá
Tretí ročník New Dance Days má podtitul Podoby tanca v súčasnosti a jeho cieľom je „zmapovať aktuálne dianie v tanečnom umení a poskytnúť obraz o košickej, slovenskej i zahraničnej tvorbe a zároveň ich porovnať. Tento festival je jedinečným projektom na východnom Slovensku (podobné sa konajú už len v Bratislave). Okrem vynikajúcich predstavení ponúkne prepojenie profesionálnej tanečnej obce so školskou, amatérskou a diváckou komunitou. Teší nás, že pozvanie prijal renomovaný maďarský choreograf Attila Egerházi so svojou company The Hungarian Ballet Theatre či projektové zoskupenie A. P. Contemporary Dance Projekt z Talianska. Samozrejme, nebudú chýbať slovenské esá ako režisér a choreograf Ján Ševčík, tanečníci SĽUK-u, docentka Marilena Halászová – popredná osobnosť česko-slovenského tanečného umenia, divadelný dramaturg Peter Maťo, predstaviteľ mladej slovenskej choreografickej generácie Radoslav Piovarči či významný predstaviteľ tanečného divadla na Slovensku a v Čechách, umelecký šéf baletu ŠD Košice Ondrej Šoth,“ vymenováva Sninská časť hlavného programu. Pre návštevníkov sú pripravené aj diskusie či tanečné workshopy vedené lídrami pozvaných telies a divadiel.

Festival sa koná v dvoch termínoch 26. – 28. septembra a 3. – 5. októbra. Vstup je bezplatný. Bližšie informácie nájdete na www.k13.sk.

Program New Dance Days:
26. september o 18:00 – Otvorený priestor (spoločné predstavenie tanečných zoskupení a umeleckých škôl)
27. september o 16:00 – Komunikačná sféra verejná (prezentácia názorov a skúseností odborníkov z profesionálnej oblasti tanca a divadla)
28. september o 18:00 Kisses to Kosice (maďarské tanečné divadlo The Hungarian Ballet Theratre)

3. október o 18:00 – MIMO (modulárno-tanečná inštalácia v réžii a choreografii Radoslava Piovarčiho)
4. október o 18:00 – 1984 The big brother (talianske projektové zoskupenie A. P. Contemporary Dance Project)
5. október o 18:00 – Tanec a film – dve médiá v pohybe (4 choreografické miniatúry v réžii a choreografii Jána Ševčíka v ich pôvodnej javiskovej podobe a ich 3 filmové adaptácie)

Eva Barnišinová
Foto: archív K13


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tanečné a choreografické esá na košickom feste

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems