Moja milovaná,

Zápisky prvomatky XV.

| Stĺpček | 4. 9. 2017

už rok som tvojou sprievodkyňou po svete. A Ty si na oplátku už rok mojou najväčšou učiteľkou. Celkom prvú lekciu o mne samej si mi dala, keď si sa narodila. Zistila som, že som bola nekonečne naivná, lebo som si život s bábätkom predstavovala ľahko. Náš spoločný štart bol tým pádom riadnou šokovou terapiou, ale naviedla si ma na cestu kontaktného rodičovstva a zrazu všetko zafungovalo. Vždy, keď si nie som istá, ako sa mám ohľadom Teba v niečom rozhodnúť, spomeniem si, že Ty ma povedieš, a tak utíšim svoje ego a načúvam.

Učíš ma, že sa nemám porovnávať s druhými mamami. Overené rady iných matiek na akúkoľvek životne (ne)dôležitú tému ostávajú len skúsenosťami iných matiek. Na nás neplatia. Je také zbytočné sa porovnávať a hľadať inde, keď platí už napísané, že sa stačí nechať viesť Tebou.

Zveľaďuješ vo mne porozumenie. Je toľko vecí, čo som pred materstvom odsudzovala, no neprenosná skúsenosť mi ukazuje, ako som sa mýlila. Aké ľahké je škaredo zazerať na frustrovanú matku vreštiacu na batoľa v obchode a aké ťažké je prehltnúť svoj vlastný krik a otočiť ho na láskavý tón a hlboký pohľad do očí.

Smeješ sa plánom. V tomto je Tvoja božská podstata. Mama mieni, dcéra mení. Robíš zo mňa prispôsobivého, kreatívneho, operatívneho a odpúšťajúceho jedinca. Často proti mojej vôli.

Otvorila si mi oči a zohla chrbát pred vlastnými rodičmi.

Komunikuješ s mojím vnútorným dieťaťom, ktoré je vždy pripravené baviť sa s jedlom, fúkať do vody bubliny, cikať do trávy, hrať naháňačky a skryvky v perinách, chytať slimáky a pozorovať lienky či dávať smačné pusy „kamoške“ v zrkadle.

Denne mi daruješ oceán plný nehy. Tvoja závislosť je na jednej strane zdrojom môjho fyzického a psychického vyčerpania. No tvoje objatia, pohľady, úsmevy a čistý smiech na strane druhej všetko zahoja.

Navyše, tri veci som si vždy chcela osvojiť a podvedome som tušila, že sa naplnia až počas materstva. Neživiť egocentrické malichernosti. Sebapoznanie. Žiť pre prítomný okamih. Stalo sa. Ďakujem Ti, Luna, si tá najneoblomnejšia a najintuitívnejšia „pančelka“.

S láskou Tvoja mama

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Moja milovaná,

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems