Katarzia spieva o ľuďoch a pre ľudí

| K13 a VÝMENNÍKY | 4. 9. 2017

Katarzia a jej band sa vracajú na pódium do Kasární/Kulturparku. Vystúpia 23. septembra o 20:00.

Slovenská textárka, speváčka a skladateľka Katarzia vtrhla na hudobnú scénu v roku 2013 s debutovým albumom Generácia Y. Spievala sama s gitarou vlastné, introspektívne a pozoruhodne vyzreté texty. Na svojom ostatnom albume Agnostika posunula pesničkárstvo
do úplne nových dimenzií, už rapuje, používa syntetizátor, experimentuje a hľadá nové beaty. Pri jeho nahrávaní spolupracovala s Martinom Valihorom a ďalšími hudobníkmi. Zažiarila aj piesňou Kde sa slzy berú v novom slovenskom filme Piata loď.

Šestnásťročná skladateľka
Katarzia (vlastným menom Katarína Kubošiová) mala namierené viac k divadlu ako k hudbe. V detstve síce hrala na priečnu flautu a husle, ale chcela študovať herectvo. Po troch pokusoch nakoniec vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Svoju prvú pesničku Home zložila ako šestnásťročná v USA, kde rok študovala v Tulse. Svoj prvý koncert s repertoárom štyroch piesní odohrala pred piatimi rokmi v bratislavskom klube. V súčasnosti žije v Prahe a vystupuje s kapelou, v ktorej sa striedajú hudobníci Marek Minárik, Martin Valihora, Albert Romanutti, Vladko Mikláš, Lukáš Mutňanský a Petr Hanák. Na album coverov Davida Kollera s názvom David Koller & Friends naspievala pieseň Záchranár s veľmi pozitívnym ohlasom českého publika.

Iba po slovensky
Pre Katarziu je hudba ako dieťa. „Ak s ňou raz začneš, už sa jej nezbavíš. Je aj najlepšou kamarátkou, vychovávateľkou, čarovným jazykom na komunikáciu s ďalšími muzikantmi, neuchopiteľnou vlnou mágie a nezabudnuteľných momentov.“ Katarzia spieva výlučne po slovensky a inšpiráciu hľadá v ľuďoch. Píše o tom, čo s nimi zažíva, čerpá z kníh a potom k nim hľadá hudbu. A možno práve to sa jej fanúšikom najviac páči.

Katarzia si zaspievala aj na najnovšom treťom albume českého rapera Vladimira 518 ULTRA! ULTRA! Spevom prispela v skladbe Deadline od Sifona z WWW, napísala tiež pesničku na podporu týraných žien pod názvom Nikomu nepatríš. Spieva v nej o stopách krvi na prsteňoch, ktoré symbolizujú domáce násilie. Prostredníctvom hudby nabáda týrané ženy, aby sa vzchopili a nahlas hovorili o tom, že sa im v živote deje niečo zlé a aby s tým bojovali. Momentálne pracuje na svojom treťom albume, takže nie je vylúčené, že si publikum v Košiciach vypočuje aj niečo úplne nové.

Vstupné na koncert je 10 € v predpredaji v infocentre Delta na Kukučínovej 2 alebo na www.k13.sk. V deň podujatia zaplatíte 12 €.

Kvetoslava Podhorská
Foto: Zoot


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Katarzia spieva o ľuďoch a pre ľudí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems