Biela noc 2017 v priestoroch K13

| K13 a VÝMENNÍKY | 18. 9. 2017

Poslednú septembrovú sobotu Biela noc opäť rozžiari Košice súčasným umením. Do mesta prinesie množstvo svetelných objektov, audiovizuálnych inštalácií a jedinečných momentov. V uliciach uvidíte diela špičkových zahraničných tvorcov, ako aj výber toho najlepšieho od miestnych umelcov. Bohatý program Bielej noci je zverejnený na jej webstránke, my sme zaostrili na nasledujúci výber.

Nad bazén bývalej plavárne sa znesie Mesiac – monumentálne dielo britského umelca Luka Jerrama.

Krása z vesmíru
Počas ôsmeho ročníka sa z Kunsthalle stane vesmírne stredisko. Priamo nad bazén bývalej plavárne sa znesie Mesiac – monumentálne dielo Luka Jerrama. Britský sochár, tvorca inštalácií a live art projektov sa špecializuje na veľkolepé umelecké práce obrovských rozmerov. V diele Museum of the Moon vytvoril vernú kópiu Mesiaca s priemerom sedem metrov. Tvoria ho detailné zábery mesačného povrchu v mierke približne 1:500 000. Svietiaci objekt vznášajúci sa nad hladinou bazéna je jedinečnou príležitosťou ocitnúť sa vesmírnemu telesu blízko na dotyk. Či vás zaujímajú vedecké poznatky z vesmíru, alebo máte radi romantiku mesačného svetla, Jerramovu inštaláciu by ste nemali vynechať.
Do Košíc zároveň zavíta návšteva z inej planéty – po úspešnej premiére v roku 2015 prináša austrálska umelkyňa Amanda Parer ďalších exotických návštevníkov. Po veľkých žiariacich zajacoch sa tentokrát s dielom Fantastic Plane medzi vás znesú obrovskí humanoidi. Skupina piatich gigantických postáv bude počas Bielej noci objavovať našu „fantastickú planétu”. Stretnete ich na viacerých miestach, vrátane budovy Kunsthalle a Kasární/Kulturparku. Netreba sa báť, títo prieskumníci sú mierumilovní a po pristátí na Zemi sa s vami veľmi radi odfotografujú.

Skupina piatich gigantických humanoidov bude počas Bielej noci objavovať našu planétu.

Magická hudba, technologické čary
Technológia je neoddeliteľnou súčasťou Bielej noci a často je aj inšpiráciou pre jednotlivé prezentované diela. Kanadský umelec Maotik sa inšpiroval lietajúcimi objektmi – dronmi. Tie sú dnes používané nielen vo vojnových zónach a na sledovanie osôb, ale aj na zachytávanie krajiny či podujatí do dychberúcich panoramatických záberov. Výsledné dielo Aeryon je pôsobivá audiovizuálna inštalácia a v abstraktnej podobe približuje krásu leteckých pohľadov na okolie. Maotikova abstraktná digitálna krajina je tvorená analýzou dát, ktoré neustále premieňajú jej podobu, čím je každý okamih tohto predstavenia jedinečný a neopakovateľný. Autor jednotlivým informáciám (hory, oceány či mestá) priraďuje špecifické vizuálne aspekty, a tie spolu s ďalšími údajmi ako veľkosť miest, počet obyvateľov, sila vetra či predpoveď počasia, tvoria výsledné dielo.
Biela noc okrem rôznych inštalácií (návštevníkom sú prístupné počas celej noci) prinesie aj výnimočné predstavenia – možno ich zažiť len v určitý čas a so zakúpeným BN Passom. Výsledkom spojenia Alexa Guevaru a Veni Academy bude audiovizuálne predstavenie. Medzinárodný študentský súbor pod vedením Daniela Mateja naštuduje výber z diela významného experimentálneho skladateľa Karlheinza Stockhausena a Alex Guevara, digitálny umelec pochádzajúci z Peru a žijúci v Berlíne, ku koncertu vytvorí unikátnu videoprojekciu. Počas Bielej noci opäť zažijete výnimočné umelecké diela, stretnutia umelcov z celého sveta a množstvo magických okamihov až do rána.

Festival Biela noc sa koná 30. septembra a viac info nájdete na bielanoc.sk.

Michaela Kučová
Foto: archív K13


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Biela noc 2017 v priestoroch K13

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems