Ako žiť (a prežiť) bez odpadu

| Pozvánky | 4. 9. 2017

V EÚ sa ročne vyprodukuje takmer 89 miliónov ton potravinového odpadu, čo je približne 180 kg na osobu. Keď to vynásobíme počtom obyvateľov v únii, čiže číslom 508 450 856, máme obrovský výsledok i problém. Aj preto sa odborníčka na odpadové hospodárstvo Ivana Maleš venuje triedeniu, recyklovaniu a nulovému odpadu. Prednášať o tom bude v košickom Kine Úsmev.

Na prednáške SmartTalk: Ako žiť bez odpadu bude Ivana rozprávať aj o zero waste spôsobe života, čo v preklade znamená nulový odpad. Stačí si osvojiť 6 R: rething (premyslieť si, čo potrebujeme), refuse (odmietnuť, čo nepotrebujeme, napríklad letáky či reklamné predmety), reduce (zredukovať to, čo skutočne potrebujeme), reuse a recycle (nakupovať opakovane použiteľné veci, ktoré sa dajú zreparovať a sú vyrobené z recyklovateľných materiálov) a rot (kompostovanie).

Každý za seba
Šetriť životné prostredie a zmeniť postoj ku konzumu musí každý sám za seba. Ivana radí, aby sme začali s niečím, čo nám osobne najviac prekáža a chceme to zmeniť. Najčastejšie sa stretáva s tým, že ľudia chcú prestať používať mikroténové vrecká a igelitky, plastové fľaše, jednorazové plastové obaly i príbory. „Veľa informácií je aj o neetickosti v textilnom priemysle. Začíname si byť vedomí, koľko oblečenia prichádza každú sezónu a že to nemáme šancu ani nakúpiť, ani vynosiť.“

Investujme do zážitkov
K zlepšovaniu ochrany životného prostredia nám, podľa Ivany, bráni vzďaľovanie sa od prírody. „Bývame v mestách plných človekom vytvorených vecí, všade chodíme autami, veľa času trávime v interiéroch v zlých podmienkach. Preto sú aj ľudia často chorí. Deti už pomaly nevedia, ako vyzerá živé kura alebo krava. Vedecké výskumy potvrdili, že žijeme v dobe, keď nám je stále podsúvané, že keď budeme mať to alebo ono, tak budeme šťastnejší. Zapratali sme sa vecami, ku ktorým nemáme vzťah a len nám zavadzajú. Investujme viac času a peňazí do zážitkov. Vnímajme, čo nás obklopuje.“

O recyklácii, odpade, ale aj fungovaní cirkulárnej ekonomiky porozpráva Iveta Maleš v Kine Úsmev 20. septembra o 20:00. Vstupné je 5 eur. Lístky kúpite na stránke kinousmev.sk.

Redakcia


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako žiť (a prežiť) bez odpadu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems