Zavládnu trolovia?

| Stĺpček | 21. 8. 2017

Najnovší román Michala Hvoreckého nesie názov, ktorý je bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo nie, spoločenskou hrozbou.

„Čo si vyciciam z prsta, to sa odteraz považuje za oficiálne stanovisko,“ uvedomí si hlavný hrdina prózy. Zamestnáva ho centrála, tak ako množstvo iných trolov šíriacich internetovú nenávisť. Veľmi sofistikovane a systematicky blogujú, hejtujú, píšu fake news, šíria dezinformácie, vytvárajú falošné weby, ktoré vyzerajú dôveryhodne až natoľko, že informácie preberie aj verejnoprávna tlačová agentúra. Nachádzame sa v časopriestore, kde vládne tvrdá propaganda a ideologický zápas medzi Ríšou a zvyškom západného sveta. Už sa nebojuje zbraňami. Najväčšou zbraňou je ovládnutie internetu a myšlienková utópia. Oficiálne zamestnaní trolovia, bývalí novinári, kultúrni pracovníci, vzorná matka troch detí, ale aj liečitelia či obete predchádzajúcich režimov, veria tomu, čo píšu. Veria, že nastoľujú rovnováhu v systéme. Ničia jednotlivcov i skupiny.

Román Trol by sme mohli označiť za istú dystopiu. Autor sa inšpiroval súčasnosťou a zároveň načrtáva možnú víziu budúcnosti, ak by… Románové spoločensko-politické zázemie je alegóriou na dejiny, ktoré sa i dnes v rámci politickej propagandy prekrúcajú. A autentickosť? Michal Hvorecký je jedným z píšucich, ktorí vychádzajú z osobnej skúsenosti obete internetovej nenávisti.

Dá sa vzdorovať cieleným konšpiráciám a propagande? Protagonisti románu ukazujú cestu. Súčasťou deja sú malé príbehy ľudí, ktoré zabolia. Hlavní hrdinovia sa však nevzdávajú a dotiahnu boj do šťastného konca. Na začiatku síce boli spoločenskými troskami, avšak v nekonvenčnom priateľstve našli silu a zachovali si kritické myslenie. Verme, že Hvoreckého Trol ostane dystopiou, pretože: „Dodnes ma zaráža, s akým nezvyčajným pocitom bezpečia žili obyvatelia vo chvíli, keď vypukla informačná vojna, ktorá neskôr prerástla do hybridnej. Zotrvávali v totálnej duchovnej naivite. Hrozba nad nimi visela už roky, ale nevnímali ju, podceňovali znamenia, zľahčovali riziká…“

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zavládnu trolovia?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems