Východniarsky trojkoncert, česko-slovenská sobota i texaská záverečná

| K13 a VÝMENNÍKY | 7. 8. 2017

Hudobný festival Leto v parku vhupol do svojej druhej polovice a v auguste pokračuje v koncertnom režime. Prílivovú vlnu kvalitnej slovenskej a českej muziky zastaví až dvojica z Texasu.

Piatok 11. august
Počas meninových osláv všetkých Zuzí, Zuziek i Zuzaniek sa v Kulturparku postupne vystriedajú tri kapely. Prešovská rock-folková skupina Klena & Klenoty (18:30) zahrá výber piesní zo svojich troch albumov. „Nebude chýbať Republika Šariš, Láska a lov€ aj Škaredý deň v Chujave. Keďže už pracujeme na ďalšej platni, nevylučujem ani novinky, ktoré naši fanúšikovia ešte nepočuli,“ prezrádza spevák a gitarista Edo Klena.

Prešovská rock-folková skupina Klena & Klenoty zahrá výber piesní zo svojich troch albumov. Foto: archív kapely

O tom, že 3×4=13 vás presvedčia chlapci z Chiki Liki Tu-a (19:45). Práve táto matematická rovnica je názvom ich posledného albumu. Nájdete v ňom tri kategórie piesní: live nahrávky, štyri koncertné nahrávky a coververzie obľúbených undergroundových kapiel. Na festivalovom koncerte v Košiciach vystúpia aj so staršími skladbami z ich šiesteho CD Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. Fanúšikovia si na neho počkali 10 rokov a chalani z Prešova zaň získali poslucháčsku cenu Album roka v hudobnej ankete Radio_Head Awards.

Chiki Liki Tu-a zahrá aj staršie skladby z CD Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. Foto: archív kapely

V závere trojskupinového večera sa na fanúšikov „nalepí“ Smola a Hrušky (21:00). „Keďže tento rok oslavujeme 20 rokov na scéne, vydali sme nový album Čiernobiely a máme za sebou úspešné turné po 20 mestách na Slovensku. Diváci sa môžu tešiť na legendu v najlepšej forme,“ sľubuje frontman spišskonovoveskej kapely Jozef Spoko Kramár. Dodáva, že so skupinou sa nevedia dočkať dvoch vecí: „Košických fanúšikov, ktorí sú najlepší široko ďaleko a cesty novým obchvatom v Prešove.“ Návštevníkom odkazujú, aby si so sebou zobrali len to najnutnejšie, čo potrebujú. „Energiu a veľkú porciu zábavy im dáme my.“

Hudobný večer uzavrie reaggae-punková formácia Smola a Hrušky. Foto: Martin Krestián

Sobota 12. august
Východniarsky piatok vystrieda česko-slovenská sobota. Na akustickú gitaru a looper zahrá český spevák, gitarista i skladateľ Matěj Vávra (19:00). Pre fanúšikov zábavných šou je známy z televíznej súťaže X-Factor, vďaka ktorej sa zoznámil aktuálne už s expriateľkou Celeste Buckingham. Tú si spoločne so svojím bratom Jakubom pozval aj do videoklipu k pesničke Welcome to my world.

Najnovšiu tvorbu predstaví na festivale i prešovská kapela ElevenHill (20:30). Aj keď sa v 90-tych rokoch rozišli, pred troma rokmi sa dali opäť dokopy. Neradi sa hudobne škatuľkujú, avšak obľubujú blues, rock and roll a country. Ich štúdiovú nahrávku The Room Of Ghost si okrem Slovákov mohli vypočuť aj fanúšikovia v Česku, Anglicku, Francúzsku, USA či Kanade. Debutový album vydali v apríli tohto roka, jeho krstnými rodičmi sa stali Ivan Tásler a Katka Knechtová.

Sobota 26. august
Predposledný koncert Leta v parku ovplyvnia originálne hudobné štýly Barbory Švidraňovej a jej kapely Bassie Frank Band (19:00). Ich prvý album Fenix pokrstil moderátor Martin Pyco Rausch s whisky. Text piesne Máš čas napísal pre speváčku Milan Lasica.

Predposledný festivalový koncert zahrá Barbora Švidraňová s kapelou Bassie Frand Band. Foto: archív kapely

S texaskou dvojicou James & Black (20:30) precítite čistú hudbu, ktorá má korene v južanskom soule. Hudobníci už päť rokov žijú v Európe, ročne odohrajú 150 koncertov a precestujú viac ako 300 000 km. Tentokrát potešia duše Košičanov aj s päticou lokálnych hudobníkov – Bruceom Jamesom, Bellou Black, Filipom Kluknavským, Lukášom Kolivoškom a Martinom Lechmanom.

Lístky na jednotlivé podujatia kúpite v infocentre Delta v Kulturparku na Kukučínovej 2. Bližšie informácie o cenách vstupného a programe nájdete na www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Východniarsky trojkoncert, česko-slovenská sobota i texaská záverečná

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems