Viva la filma!

| Editoriál | 7. 8. 2017

Bilancovať v lete sa nepatrí, ale aj tak si už teraz dovolím povedať, že rok 2017 je filmový. A narážam na domácu či koprodukčnú tvorbu – tú, ktorú Slovač tak rada zatracuje.

Všetko sa to začalo marcovou premiérou filmu Piata loď. No snímka o desaťročnej Jarke, ktorá ukradne dvojičky a vychováva ich v záhradke s bojazlivým kamošom Adriánom nemala jednoduchý štart. Na istý čas ju zatienil ostro sledovaný Únos, ktorý, ako sa dalo aj čakať, zaplnil v marci všetky slovenské kinosály. Veď za štyri dni ho videlo 67 369 divákov! – písali médiá. Našťastie Piata loď dlho v úzadí neostala a získala si priazeň a ocenenia slovenskej i zahraničnej kritiky. V tom čase sa však darilo aj Biermannovmu Masarykovi. Hoci film premiéroval už v decembri 2016, 12 Českých levov získal až v marci tohto roku, a tak ho sem veľmi rada zaradím. Ocenený Karel Roden a Emília Vášáryová si to predsa zaslúžia. Masaryk aj Únos dokazujú, že politika na plátne rezonuje, no rovnaký záujem vzbudzujú i sociálne drámy. Jednou takou je Špina. Hraný debut Terezy Nvotovej zabrnkal na city na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame a na rade je slovenský divák. Tiež sa musí popasovať s osudom stredoškoláčky Leny (Dominika Morávková-Zeleníková), ktorú sexuálne zneužije matematikár. Aby to nestačilo, Lena si potom siahne na život. V tomto kontexte sa mi z pamäte vynára ešte česko-slovenská koprodukcia Pirko. Aj v nej Dominika stvárňuje znásilnenú dievčinu, no nepríjemné zimomriavky vyvolávajú najmä okolnosti, za akých sa to deje. Shakira je totiž dievča z „decáku“, jedna z mnohých zneužívaných a predávaných žien v Česku aj na Slovensku.

Ideme k zlatému klincu tohto čísla Zajtrajších novín. Čiara! Dej zo slovensko-ukrajinského pohraničia sa točí okolo pašerákov cigariet a afganských utečencov. Jedného takého modrookého migranta zahral košický herec Peter Havasi. A že si natáčanie pochvaľoval, zistíte, keď si prečítate rozhovor. Ja chcem teraz zdôrazniť, že Peter Bebjak získal za réžiu hlavnú cenu na medzinárodnom festivale v Karlových Varoch, a aj vďaka nemu sa nám to pekne nakopilo. Myslím filmové ceny. Veď tie dokazujú, že kvalita slovenskej kinematografie ide hore. Je už len na nás, či ju v kine podporíme.

PS: Asi by sa patrilo spomenúť Cuky Luky či Všetko, alebo nič, ale to už je na iné písanie…

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Viva la filma!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems