Študenti FUTU vystavujú v Budapešti!

| Umenie | 7. 8. 2017

Koncom mája sa v budapeštianskej Hale umenia na krásnom Hősök tere (Námestí hrdinov) konala vernisáž študentov Katedry dizajnu Fakulty umení TUKE. Na výstave INSIDE INSIGHT ukázali dizajnérske produkty zamerané na interiér a bývanie.

Naľavo návrh Silvie Bárdovej a napravo Patrika Knoblicha. Foto: Tibor Uhrín

Spoločná téma výstavy je dizajn pre bývanie, ktorý ponúka alternatívy ku komerčnej produkcii, obsahujúce silné významové a symbolické odkazy. Jana Lukáčová vytvorila minibar inšpirovaný kravou s teliatkom, náladové svietidlo Lenky Bollovej vyzerá ako rozkrojená cibuľa a nábytok Silvie Bárdovej veľmi zreteľne pripomína dedinský kurník. Za zmienku stojí aj nápad Dominiky Mačákovej. Jej dvojica svietidiel je vernou kópiou vedra prekrytého handrou a metly. Presne takého vedra, aké vídame opreté na chodbe v škole či v úradoch. A že nápadom nechýba praktické využitie, dokazuje Júlia Dologová. Jej návrh nábytku ulahodí všetkým, ktorým zavadzajú šnúry a káble. Študenti sa pri tvorbe inšpirovali tradičnými postupmi, iní sa zamerali na nové technológie a niektorí to prepojili. Hoci ich „obmedzovala“ spoločná téma, mali pomerne veľkú slobodu. Vyberali si ľubovoľný objekt i materiál. Podstatná bola udržateľnosť a stálosť dizajnu, no na druhej strane aj dočasnosť a pominuteľnosť. Spoločnosť totiž vyčerpala už takmer všetky prírodné zdroje a dizajnéri musia hľadať alternatívne riešenia. Ideálne také, ktoré nezaťažujú prírodu ani peňaženku, ale vyhovejú našim potrebám a vkusu.

©Műcsarnok, Budapest, 2017. Foto: Imre KŐVÁGÓ NAGY

Výstava INSIDE INSIGHT je súčasťou série výstav prezentujúcich vysoké školy s umeleckým vzdelávaním. Doteraz sa v Hale umenia prezentovali len maďarské školy, TUKE je prvá zahraničná. Výstava trvá do 13. augusta.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Študenti FUTU vystavujú v Budapešti!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems