#štrnásťročnýchsvet

| Stĺpček | 7. 8. 2017

Priznám sa, že spisovateľka Zuzka Štelbaská patrí do kruhu mojich priateľov. Vždy netrpezlivo, ale aj s obavami očakávam, aké námety jej nevyčerpateľná tvorivosť ponúkne a ako sa s nimi autorsky vysporiada. Netrpezlivo preto, lebo zatiaľ moje čitateľské nároky nesklamala. Obavy prináležia možnej negatívnej kritike, ktorú sa mi nechce písať. Našťastie, ani Štrnásťroční o ňu nestoja.

Zbierka Štrnásťroční obsahuje päť príbehov slovenských adolescentov. Spája ich vek. A túžby. Čaro textov spočíva v rôznorodosti prianí a veľkosti emócií podľa obdobia, v ktorom sa hrdinovia nachádzajú. Prvá poviedka hrá prím predovšetkým u dievčat. Veď kto by sa nespoznal v traumatickom odraze Milotinej aknóznej pleti. Riešenie roka 2017? #nomakeup a vyrovnávanie sa s komentármi v rámci presvedčenia „Nič z toho nie je môj problém. Je to váš problém.“ Tento vstup do zbierky je perfektnou čitateľskou návnadou s vôňou absolútneho stotožnenia sa násťročných s príbehom. Viac ma zaujala próza Juno s vročením 8017 pred Kristom, začínajúca: „Volám sa Juno. Toto je príbeh môjho manželstva. Teda, niežeby som už bola vydatá. Ale budem. Len čo sa môj budúci manžel Danii zobudí, pôjdeme k Matke a pred ňou spravíme Rituál prvého dotyku.“ Príbeh je štylisticky prebrúsený a široký diapazón pocitov ústiacich do zrodu lásky je vyrozprávaný citlivo i s humorom, navyše v časopriestore, ktorý je atraktívny z hľadiska sociálnych vzťahov a zvyklostí. S rýchlym, tentoraz nechceným vstupom do dospelosti sa stretáva Želka (1944). Poviedka je inšpirovaná skutočnými udalosťami, v ktorých prísľub lásky prehluší hluk obrnených transportérov a dážď zmyje posledný Želkin odkaz partizánovi Paľkovi. Trochu tajomné a fantazijné sú rozprávania Gregora (1973) a Cyrila (1966) – tu východniarov poteší i dialektizmus.

V piatich príbehoch Štrnásťročných sa strieda smútok, vzdor, radosť i láska vo vzťahoch rovesníckych, ale i medzigeneračných. Autorka ponúka hodnotné príbehy s otvorenými koncami, čím „učí“ násťročných čítať aj medzi riadkami. Ostáva dúfať v skorý príchod Pätnásťočných.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: #štrnásťročnýchsvet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems