Navštívili sme maďarské Provensálsko

| Cestovanie | 7. 8. 2017

Maďarská obec Tihany leží na rovnomennom poloostrove na severe Balatonu a je známa pestovaním levandule, nádhernou prírodnou scenériou, historickými pamiatkami i malými domčekmi so slamenou strechou. A to sú už štyri dôvody, prečo stráviť aspoň jeden deň v maďarskom Provensálsku.

V obci Tihany je množstvo domčekov so slamenou strechou, v ktorých miestni predávajú keramiku či iné výrobky.

Už druhý rok po sebe sme dovolenku strávili pri maďarskom mori. Za štyri a pol hodiny sme sa autom dostali z Košíc k teplému jazeru, vynikajúcej maďarskej kuchyni a k obci Tihany. Žije v nej len niečo cez 1350 obyvateľov a mnohí z nich sa venujú rybárčeniu, vinárstvu, turizmu a pestujú levanduľu. Tú sme cítili a videli takmer na každom kroku. Na levanduľových poliach pri ceste, v obchodíkoch a stánkoch po celej dedine či na stenách malebných domčekov so slamenými strechami. Jedna veľká romantika! A pridajme k tomu ešte levanduľové pivo, kávu, zmrzlinu, cukríky, čokoládu, sirupy a všakovaké ďalšie fialové dobroty. Pri zmrzline sme dlho váhali, či nám táto špecifická chuť pasuje na jazyk, zato voda s levanduľovým sirupom každého nielen osviežila, ale mu aj ulahodila. Keď sme pri obchodíkoch, mnohé sa na seba podobajú a cenami sú porovnateľné napríklad s našimi handmade trhmi. Najlacnejší a pre nás najlepší obchod s levanduľovými výrobkami, vínami či chilli papričkami sme však našli na ulici Kossuth Lajos, hneď vedľa levanduľovej reštaurácie. Volá sa Paprikaház a je situovaný blízko benediktínskeho opátstva, ktoré v roku 1055 založil kráľ Ondrej I. Zachovala sa z neho iba krypta a nad ňou sa v 18. storočí postavil barokový kostol. Ten je teraz dominantou poloostrova a vidieť ho aj z opačnej strany Balatonu. Stojí totiž na kopci, z ktorého sa núka nádherný výhľad na celé krásne sfarbené a čisté jazero. Aj preto sa tam zastavujú a fotia mnohí turisti.

Levanduľové pole.

Na pláži aj na bicykli
Tihany môžete navštíviť aj v chladnejších mesiacoch. V obci aj v okolí je dostatok zaujímavých turistických miest a k mnohým vedú cyklotrasy. Hlavná (Balaton kӧrút) meria 210 km a míňa aj vinice, hrady, termálne kúpaliská. Ak si výlet zorganizujete cez leto, myslite na to, že severné brehy sú trochu chladnejšie ako južné a majú rýchlejší spád. Na juhu môžete ísť od brehu aj 100 metrov a voda je stále po pás. Aj preto tam dovolenkujú najmä rodiny s deťmi.

Výhľad na Balaton z kopca v dedine Tihany.

Každý rok koncom júna sa v obci Tihany koná levanduľový festival. V rámci neho si levanduľu môžete nazbierať priamo na poli.

Gabika
Foto: Martin Krestián


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Navštívili sme maďarské Provensálsko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems