Na ihrisku súčasného media art-u

| Pozvánky | 7. 8. 2017

Dymiaci ihlan, proces smrti motýľa, prelet nad 3D Sobrancami či zvukový pôdorys bytu. Aj tieto inštalácie sú súčasťou Creative Playgrounds (Kreatívne ihriská), výstavy venovanej mediálnemu umeniu.

Media art je oblasť, kde sa „stretáva výtvarníctvo, technológie, ľudská kreativita a aktivita i otvorená myseľ. Výstavou chceme inšpirovať ľudí v tom, ako vnímať realitu, ale aj ako porozumieť novým technológiám bez toho, aby sa ich ‚báli‘,“ vysvetlil kurátor Richard Kitta na vernisáži 20. júla v Kunsthalle.

Život a smrť nočného motýľa
Kreatívne ihriská pozostávajú z desiatich diel. Nás najviac zaujal Proces smrti od mladého umelca Matúša Astraba. Jeho projekt vznikal približne dva roky, z toho rok a pol choval smrtihlavov (nočných motýľov, ktoré sú známe vďaka kresbe v tvare lebky na hrudi). Sledoval celý ich vývin, od vajíčka, húsenice, kukly, motýľa až po smrť. Všetko si fotografoval aj natáčal a na základe toho vytvoril interaktívnu inštaláciu. „Do syntetickej živice som zalial dvadsať uhynutých smrtihlavov, čím som vytvoril tlačidlá. Keď sa ich človek dotkne, na plátne umiestnenom pred ním sa prehrá život daného motýľa. Čím dlhšie držíte tlačidlo, tým dlhšie vidíte video. Dôležitý je dotyk. Celý projekt je na báze života a smrti,“ priblížil Matúš svoju prácu.

Poďte aj vy hravo a netradične spoznávať virtuálnu realitu do Kunsthalle. Výstava Creative Playgrounds potrvá do 17. septembra. Vstupné je 1 euro.

Aktuálna výstava Creative Playgrounds sa rozšíri o diela zahraničných autorov v spolupráci s ARS ELECTRONICA. Druhá vernisáž sa uskutoční 24. augusta o 18:00 v Kunsthalle.

Eva Barnišinová
Foto: Boris Bačo


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na ihrisku súčasného media art-u

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems