Made in Slovakia

| Editoriál | 21. 8. 2017

Keď som bola malá, pravidelne som s mamkou prevracala sekáče. Bol to taký náročný lov v ženskom prevedení. Utekať, uchmatnúť a tešiť sa z trofeje. A neraz to bol ozaj vzácny kúsok. Potom nastalo obdobie puberty. Čas, keď sa nepatrí, aby mladá dáma ukazovala obnosené handry. Radšej niečo drahšie, nekvalitné a Made in China. Lebo to sa nosí. Trvalo roky, kým som dostala rozum a opäť vstúpila do raja použitého tovaru. A hádajte čo. Nie všetko bolo použité. Nie všetko staré či nemoderné. Mesiac čo mesiac som si domov prinášala originálny nadčasový kúsok. Zameriavala som sa na kožené brašny, prírodné materiály, šialené vzory a veci, ktoré na seba ráno neoblečie každá druhá žena. Prosto také, čo sa nevyrábajú pásovo. A viete, čo sa mi najviac páči? Teda okrem toho, že nemíňam polovicu výplaty? Že recyklujem!

V spoločnosti prevláda názor, že módni dizajnéri a hand-made umelci sú pridrahí. A tak radšej skočíme do H&N či do Tanga. Dovolím si protirečiť. Existuje množstvo portálov s ručne šitým oblečením, ktoré je nielen cenovo dostupné, ale aj kvalitné a slovenské. A nevyrábajú ho deti! Aj by som vymenovala zopár takýchto šikovníkov, ale sa bojím, že na niekoho zabudnem. No spomeniem Janu Polak. Pretože ona je témou aktuálnych Zajtrajších novín. Košická návrhárka tvorí výnimočné a svojské modely, a hoci trendy nezatracuje, riadi sa viac svojou filozofiou, že všetko by malo byť nadčasové, praktické a etické. Aktuálne pracuje s deťmi a učí ich módne tvoriť, premýšľať, hrať sa, objavovať. Nebudeme si hovoriť, že módny návrhár stojí 20 eur. Ale radšej nech mi v skrini visí jedna nevšedná Jana Polak, ako štyri trendové Tangá.

PS: Je na každom z nás, ako sa bude obliekať a kde si kúpi sukňu či nohavice. Tento stĺpček nemá nikoho uraziť, ale niekoho inšpirovať. Pretože spôsobov, ako sa na módu pozerať etickejšie a rozumnejšie, je mnoho.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Made in Slovakia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems