Kudy z nudy? Na romanticko-rozprávkový zámok Lednice

| Cestovanie | 21. 8. 2017

Za siedmimi horami, siedmimi dolami a českými hranicami stojí prekrásny zámok Lednice. Patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Česka a v roku 1996 bol zapísaný do UNESCA.

Letné sídlo rodu Lichtenštajnovcov v moravskej obci Lednice tvoria majestátne reprezentačné sály, kniežacie apartmány, obrazová galéria, luxusné kúpeľne i vybudované kúrenie. Domáci páni si potrpeli na vlastnú umeleckú zbierku a vystavovali trofeje z ciest po Afrike či Ázii. Škoda, že prišla vojna a komunistické zoštátňovanie. Len vďaka predvídavosti a ľsti zachránili majitelia väčšiu časť majetku. Ako? Všetko, čo sa dalo zvesiť, poskladať, vyniesť, rozložiť na menšie časti, naložili do vlaku. Keďže vedeli, že na hraniciach budú vagóny kontrolovať, do prvých troch naložili víno a do zvyšných svoj najhodnotnejší majetok. Situáciu odhadli správne – kontrolujúci vojaci sa „pozabudli“ vo „vínových“ vagónoch a do ďalších sa už nedostali. Cenné kusy nábytku, šperky či vzácne obrazy tak skončili v Lichtenštajnsku, kde tento rod žije doteraz. Dnes môžete v zámku Lednice obdivovať pôvodné čínske tapety, masívny nábytok, v knihovni nádherné točité schodisko vyrobené z jedného stromu, vstupnú halu, ktorú zdobí vyrezávané drevené schodisko zabudované do steny a obrovský mosadzný luster so 116 ramenami.
Za vstupné 50 – 150 Kč si prezriete prízemie (reprezentačné sály), prvé (kniežacie apartmány) i druhé poschodie (detské izby a obrazovú galériu). A to všetko s neuveriteľne milými sprievodkyňami.

Skleník, hrad a islamský minaret
Ak sa vám „iba“ návšteva letného sídla Lichtenštajnovcov máli, pridávam ďalšie tipy. Hneď pri zámku Lednice sa nachádza 92 metrov dlhý, 13 metrov široký a 10 metrov vysoký skleník. Jeho pýchou je takmer štyristoročný cykas. Ale určite vás zaujme aj zvyšných 250 druhov rastlín. Približne dva kilometre vpravo od zámku sa nachádza Janův hrad. Dostanete sa k nemu na koči, loďkou alebo prechádzkou po turistickom chodníku. Ak sa tam vyberiete ako ja – v pondelok, budete sklamaní. Hrad je po celý rok v tento jediný deň zavretý. Nedá mi nespomenúť vežu islamského Minaretu. Nachádza sa taktiež približne dva kilometre od zámku a dostanete sa k nemu pešo, kočom i po vode. Podľa slov sprievodkyne chcel Alois Josef I. z Lichtenštajnska vybudovať na mieste Minaretu kresťanský kostol. Avšak radnica to zakázala a zámocký pán dal na truc postaviť šesťdesiatmetrovú tureckú vežu. Je potrebné dodať, že táto stavba nikdy neslúžila na náboženské účely. Lichtenštajnskí páni mali vlastný kostol, ktorý je dodnes súčasťou zámku.

Ako sa dostanete do Ledníc?
Na zámok som sa vybrala vlakom z Bratislavy do Břeclavi. Cesta trvala 51 minút (spiatočná tri hodiny, keďže na koľaj spadol strom). Zo železničnej stanice som sa presunula na autobusovú. Odtiaľ som cestovala asi 10 minút priamo k zámku.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kudy z nudy? Na romanticko-rozprávkový zámok Lednice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems