Film Čiara prekročil hranice

| Film | 21. 8. 2017

Kombinácia Peter Bebjak a Martin Žiaran je zárukou silného filmového zážitku. Prišli sme na to v roku 2011 pri zhliadnutí Marhuľového ostrova a potom aj pri trochu drsnom Čističovi. Detailný a poctivý strih, presná kamera, atmosferické zábery a hudba, ktorá nástojila na naše city. Toto všetko prospelo nevšedným kinematografickým obrazom. A tak nečudo, že sme sa košickej premiéry filmu Čiara nevedeli dočkať.

Režisér Peter Bebjak a kameraman Martin Žiaran tvoria už pekne zohratý tandem. A keď k nim pridáme scenáristu Petra Balka, producentku Vandu Adamík Hricovú, absolútne vynikajúcu herečku Emíliu Vášáryovú, Tomáša Maštalíra, Zuzanu Fialovú, Andyho Hrica, Eugena Libezniuka, Petra Havasiho či aj menej známu, ale éterickú Kristínu Kanátovú, filmové eso je na svete. Veď hlavná cena za réžiu v Karlových Varoch je adekvátnym dôkazom, že dielo sa podarilo. No ľahké to nebolo.

200 strán skutočných príbehov
Téma pašeráctva aktuálne rezonuje, a hoci sa dej točí okolo cigariet, svoje slovo dostali aj drogy a migranti. Peter Balko so svojím tímom strávili dva – tri týždne na Zakarpatskej Ukrajine, rozprávali sa s pašerákmi a zbierali skutočné príbehy. Domov sa vrátili s dvesto stranami zápiskov, prepisov a poznámok. S pokladom, ktorý sa stal základom pre dej filmu Čiara. Ten sa odohráva na slovensko-ukrajinských hraniciach. Na mieste, kde ľudí živí najmä pašeráctvo. A to ide ruka v ruke s policajným kapitánom a jeho ľuďmi. Až kým sa jedna pašerácka akcia nepodarí, jeden kamarát nevzbúri a niekoľko ľudí neumrie. Viac asi prezrádzať nechceme, nie je nič horšie, ako pozerať film bez možnosti prekvapenia. Ale niečo predsa ešte bonzneme. Vo filme sa nasmejete. Autori si dali záležať na detailoch a do kriminálnej drámy s neľahkým koncom zakomponovali dostatok humoru, aby ste z kina nevyšli zdeptaní. A to je dôležité.

Gabika
Foto: ciara.sk


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Film Čiara prekročil hranice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems