Škola, kde sa vyučuje graffiti

| K13 a VÝMENNÍKY | 3. 7. 2017

Graffiti už dávno nie je iba prejavom vandalizmu, ale skôr legálnym sebavyjadrením a umeleckou disciplínou. Každý grafiťák má svoj nezameniteľný rukopis, o ktorý majú záujem rôzne firmy či spoločnosti. A už nejde len o písmo. Z graffiti sa vytvorilo umenie vo verejnom priestore a škaredé fasády sa vďaka tomu menia na umelecké „plátna“. Aby sme mali čo najviac šikovných sprejerov, vo Výmenníku Ľudová funguje Graffiti škola. Vedie ju počítačový grafik a známy oldskuler Martin Marko. Noví žiaci sú vítaní!

Graffiti je už aj v Košiciach bežnou súčasťou pouličného umenia. Má rôzne podoby, ktoré nemajú s vandalizmom nič spoločné. Ide o prejav individuality, videnie sveta vlastnými očami a o znovu zaľudnenie opusteného a nikomu nepatriaceho verejného priestoru. Dôkazom je aj Graffiti škola vedená Martinom Markom. Funguje viac než tri roky vo Výmenníku Ľudová na Terase a jej cieľom je rozšíriť povedomie o graffiti a vychovať šikovných umelcov: „Každý nováčik sa učí od základov. Začíname skicami s ceruzkami, neskôr sa prechádza na náčrty fixkami, a až tak pracujeme so sprejmi. Občas pridám aj hodinu o histórii graffiti alebo si rozoberáme štýly známych sprejerov, ktorí udávajú trendy. Za dôležité považujem aj diskusie o prospešnosti graffiti a o tom, ako sa môžu stať ideálnym nástrojom na vyjadrenie,“ hovorí Martin Marko. Zároveň verí, že jeho aktivity prispejú k tomu, aby grafitti stratili nálepku ničiteľa verejných budov, a predsudky spoločnosti sa zmiernili.

Graffiti na škôlke
Žiaci – graffiťáci sa zapájajú do rôznych aktivít na spopularizovanie legálneho sprejovania. Pravidelne sa Graffiti škola objavuje v programe festivalu USE THE C!TY. Príležitostne sa usporadúvajú aj verejné workshopy, na ktorých prezentujú techniku tvorby, ale najmä prizývajú verejnosť vyskúšať si maľbu sprejom. Na budúci rok pripravuje Graffiti škola svoju prvú výstavu. Okrem toho sa jej členom pomaly darí rozbiehať aj vlastné projekty ako maľovanie verejných fasád podľa požiadaviek zadávateľa. Naposledy to bol múr materskej školy na Trebišovskej, Cottbuskej, Huskovej, rozpracované sú kresby na Humenskej a Ovručskej. V príprave je maľovanie podchodu Iskra na sídlisku KVP.

Nástup do Graffiti školy si nevyžaduje žiadne prijímacie skúšky, stačí prísť osobne do Výmenníka Ľudová. Hodiny sa konajú každý štvrtok od 18:00 do 21:00, a to aj počas prázdnin.

Renáta Zolnaiová
Foto: Archív Výmenníky


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Škola, kde sa vyučuje graffiti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems