Pracuje na počítačových projektoch v Amerike, Anglicku či Madagaskare

| Predstavujeme | 3. 7. 2017

Má 18 rokov a už publikovala v prestížnom britskom časopise 3D World Magazine zameranom na grafiku, počítačové hry a filmy. Predstavujeme úspešnú maturantku Michaelu Hýbelovú.

Miška je expertka v 3D grafike so špecializáciou na organické modelovanie. Ide o vytváranie pohyblivých 3D objektov do reklám, filmov či počítačových hier. „Dostala som sa k tomu náhodou. Najprv som pracovala na tvorbe mechanických predmetov – robotoch a podobne. Zo zvedavosti som otvorila program určený na organické modelovanie a vytvorila som mimozemšťana. Zapáčil sa mi, dokonca som ho v škole odovzdala ako záverečnú prácu. Uvedomila som si, že sa viac-menej hrám s plastelínou. Modelujem, naťahujem, pridávam detaily. Jediný rozdiel je v tom, že ide o virtuálnu realitu,“ približuje Miška svoje grafické začiatky.

Postava amerického Indiána vytvorená pre 3D World Magazine (majetok 3D World Magazine).

Vlastné portfólio
V roku 2016 si Miška vytvorila portfólio s grafickou tvorbou. Nájdete v ňom rôzne monštrá, kreatúry, ale aj ľudské charaktery (detailne spracovanie výzoru postavy: svaly, riasy, obočie, vrásky, brada, póry…). „Mamka mi neustále pripomína, že za to môže ona. Pretože keď bola tehotná, pozerala horory. No ja si myslím, že môj záujem o strašidlá a hororové postavičky vyplynul z čítania detektívok, napríklad Edgara Allana Poea. Prvou inšpiráciou a najobľúbenejšou postavou je upír Nosferatu. Na začiatku som vytvárala rôzne bytosti, najmä z mytológie. Dnes už viac-menej pracujem podľa požiadaviek klienta, keďže na základe portfólia ma oslovuje dosť ľudí. Najčastejšie robím simulácie šiat pre počítačové hry. Je to niečo ako 3D krajčírstvo. Modelovala som futuristický oblek či banícku pracovnú kombinézu. Kamarátovi v USA pomáham s postavami do jeho novej počítačovej hry, ale oslovili ma už aj z Anglicka či Madagaskaru,“ prezrádza Miška. Niektoré jej návrhy zdobia steny počítačovej učebne Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach. „Mala som úžasný pocit, keď som videla svoju prácu na mieste, kde som začínala.“

Práca „Diabla“ bola ocenená 3D Excellence Award a publikovaná v časopise 3D World Magazine.

Publikovala v zahraničí
Za jeden z najväčších úspechov považuje Miška rozhovor pre britskú 3D webovú stránku www.3dtotal.com. „Jej správcovia majú prísne pravidlá, koho odprezentujú. Na začiatku umelec sám opíše svoju prácu. Hotový článok si prečíta odborná porota a rozhodne, či danej osobe poskytne priestor. Mne sa to podarilo. Vďaka interview si ma neskôr našiel anglický časopis 3D World Magazine. Kontaktoval ma jeho editor. Najprv o mne publikoval iba krátky textový ústrižok s ukážkou tvorby. Po niekoľkých mesiacoch sa mi ozval znova. Mala som spraviť päťstranový návod toho, ako pracujem. Vybrala som si človeka s indiánskymi prvkami a na ňom popísala vlastný postup tvorby. Za dva týždne som musela vymyslieť nápad, spracovať celý proces modelovania až do konečného výsledného objektu. A to celé v angličtine. Ale bola som šťastná, keďže počas rozhovorov s viacerými 3D umelcami som zistila, že im alebo ich kolegom trvalo niekoľko rokov, kým sa do 3D World Magazine dostali. Mne sa to podarilo za šesť mesiacov,“ opisuje Miška svoj najväčší úspech.

Michaela Hýbelová (1998) pochádza z Kostolian nad Hornádom. Začala štúdium na Gymnáziu sv. košických mučeníkov v Košiciach. Po skončení prvého ročníka prestúpila na Súkromnú strednú umeleckú školu filmovú v Košiciach, odbor virtuálna grafika, ktorú v máji úspešne ukončila maturitnou skúškou. Od septembra bude študovať vizuálne efekty na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Eva Barnišinová
Foto: súkromný archív Michaely Hýbelovej


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pracuje na počítačových projektoch v Amerike, Anglicku či Madagaskare

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems