Mesiac autorského čítania 2017

31 literárnych večerov, 62 autorov, 4 hostiteľské krajiny a 1 Gruzínsko

| Literatúra | 3. 7. 2017

V posledných rokoch láka Gruzínsko cestovateľov z celého sveta predovšetkým na nedotknutú horskú krajinu, skalné mestá, prastaré kláštory i skvelé víno. Možno je čas predstaviť si zem na rozhraní Európy a Ázie trochu inak. Batohy nechajte doma, čestnými hosťami Mesiaca autorského čítania je 31 gruzínskych spisovateľov.

Mesiac autorského čítania (MAČ) sa v Košiciach uskutoční siedmykrát a hlavným organizátorom je Knižnica pre mládež mesta Košice. Jej riaditeľka Iveta Hurná vidí festival ako príležitosť spoznať novú krajinu cez skúsenosti autorov, ich bolesti a radosti pretavené do slov. V tomto roku Košičania objavia Gruzínsko a gruzínski autori zasa naše druhé najväčšie mesto. Festival sa celkovo vyhýba metropolám a je výsadou druhých a tretích miest. Okrem Košíc prebieha v Brne, Ostrave, Ľvove a Vroclavy. Podľa slov riaditeľa festivalu Pavla Řehoříka sú to lokality, ktoré oslovili svojou atmosférou a kultúrnym podhubím.

Český básnik, publicista a výtvarný kritik Ivan Martin Jirous. Foto: David Konečný

Oceňovaní autori
MAČ sa uskutoční od 4. júla do 3. augusta vždy od 18:00 do 20:00. Každý večer bude mať dve línie. V prvej sa predstaví gruzínsky autor, v druhej spisovateľ zo Slovenska, Česka, Poľska alebo Ukrajiny. Za Ukrajinu spomeňme mladú poetku a držiteľku ceny Vasyľa Symonenka Olenu Husejnovu alebo prozaika Oleksija Čupu, ktorého novela Syn doneckého slumu reaguje na rusko-ukrajinský konflikt. Z Čiech pricestujú pesničkár a básnik Oldřich Janota, laureát prestížnej Magnesie Litery 2016 Marek Šindelka či dramatik a spisovateľ Arnošt Goldfalm. Poliaci vyslali aj spisovateľa, publicistu a kulturológa Stanisława Łubieńskiho a tešiť sa tiež môžeme na oceňovanú autorku dvoch románov Zośku Papużanku. Slovákov je mnoho, medzi nimi literárne rozhľadený Ľubomír Feldek, intelektuálny teológ Michal Havran, píšuci cestovateľ Marek Vadas či Monika Kompaníková, ktorej román Piata loď sa dočkal úspešného filmového spracovania a teraz cestuje po európskych festivaloch. Spomeňme ešte Petra Repku, Ivana Štrpku, Silvestra Lavríka či rovno stránku www.autorskecitanie.sk, na ktorej všetkých autorov nájdete.
MAČ sa uskutoční od 4. júla do 3. augusta vždy od 18:00 do 20:00 v Litparku v Kasárňach/Kulturparku. Po každom autorskom čítaní nasleduje beseda a autogramiáda. Podrobný program si pozrite na s. 16.

Mesiac autorského čítania 2016. Foto: archív Knižnice pre mládež meta Košice

Dejiny Gruzínska siahajú až do 4. storočia p. n. l. Krajina prijala kresťanstvo ako jedna z prvých a dodnes je silnou súčasťou tunajšej spoločnosti. Asi ako všade na Kaukaze, má skvelú kuchyňu a ešte o niečo lepšie víno. A problémy s Ruskom, ktoré sa vojensky angažuje na jeho území. Prvé dojmy turistov sa zhodujú, že táto zem vôbec nepripomína bývalú republiku Sovietskeho zväzu, skôr orientálny balkánsky výbežok. A práve tento netradičný kúsok zeme bližšie spozáte počas Mesiaca autorského čítania 2017.

Adam Kvasnička, redakcia


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesiac autorského čítania 2017

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems