Klasické miesto pre Slovákov

| Stĺpček | 3. 7. 2017

Povesť vie, čo iní nevedia. Možno len súhlasiť. Škoda, že povesti nepatria medzi obľúbený žáner. Dospelí ich radia k detskej literatúre a deti zas často ostávajú bez motivácie k čítaniu týchto krátkych, no zato často tajomných, dobrodružných či strašidelných, až démonických príbehov. Všetky spomínané atribúty v sebe skrýva i najnovšia zbierka povestí, z ktorej obálky sme si požičali úvodné tvrdenie. Publikácia má šancu zaujať. Nielen zovňajškom, ilustrovanou obálkou v tvrdej väzbe, ale hlavne prísľubom autorskej kvality. Bohatú zbierku trenčianskych povestí zozbieral a zostavil regionálny historik Ján Skovajsa a literárne upravil autor niekoľkých kníh Peter Mišák. A prečo píšem práve o tých trenčianskych? Možno preto, lebo prichádza čas výletov a spoznávania krás Slovenska. A možno aj preto, lebo „Trenčín a jeho okolí jsou klasická místa pro Slováky.“ To tvrdí Ľudovít Štúr v liste Michalovi M. Hodžovi. Áno, aj ten, pre účely publikácie krátený, si môžeme prečítať spolu so Štúrovou básňou nazvanou Matúš z Trenčína.

Predstavovaná publikácia obsahuje vyše 40 povestí a záverečnú kapitolu, ktorá približuje najzaujímavejšie miesta Trenčína a okolia. Samozrejmosťou je slovníček archaizmov a historizmov, ktoré by pri čítaní textu mohli spôsobovať ťažkosti. Štylistika je príjemná, príbehy sa čítajú ľahko, sú zrozumiteľné aj pre detského čitateľa. Azda niektoré budú potrebovať objasnenie historického kontextu (v rámci tradícií) starším, skúsenejším čitateľom, čo je len pridanou hodnotou čítania.

Medzi uvedenými povesťami nájdeme elementárne známe, no zaujmú predovšetkým tie nepoznané. Ich rozsah je rôznorodý, rovnako ako obsah. Niektoré sa vyznačujú dynamickým dejom, iné sú akýmsi beletrizovaným prerozprávaním historických faktov, avšak nemenej zaujímavým. Záver textov vysvetľuje pôvod miest alebo pravosť postáv odvolaním sa na archeologické vykopávky alebo historické zápisy. Schválne, viete kto sú kŕpenci?

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Klasické miesto pre Slovákov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems