Július Jakoby sedí na košickom magistráte

| Pozvánky | 3. 7. 2017

Od päťdesiatych rokoch minulého storočia pôsobilo v Košiciach viacero umelcov, medzi nimi Ľudovít Feld, Anton Jasusch, Július Jakoby, Arpád Račko, Ján Mathé či Vojtech Löffler. Aj vďaka ním sa mesto pýši fontánou so zverokruhmi či sochou bežca maratónu mieru. Ich tvorba inšpirovala žiakov ZUŠ Bernolákova 26. Výsledok si môžete prezrieť na pestrofarebnej výstave v košickom magistráte.

Veľkoplošné práce v mieste prvého kontaktu.

Stojím na chodbe magistrátu a zabudla som na všetky vybavovačky. Pretože sa cítim ako v galérii. Pri mne sedí Július Jakoby s paletou farieb, na stene visia diela Ľudovíta Feldu, Antona Jasuscha či Ľudovíta Čordáka. Spoznávaním ich životných príbehov i umeleckej činnosti vytvorili žiaci zo ZUŠ Bernolákova 26 farebné výtvarné diela. Stenu vo vestibule magistrátu zdobí 16 veľkoplošných malieb. A ak odbočíte vpravo, tak na najbližšej chodbe (smerom k odboru školstva) si môžete pozrieť rôzne maľby, kresby, priestorové práce, portréty, ilustrácie, krajinomaľby, busty z papiera, figúry či reliéfy venované košickým umelcom.

Detské emócie
Popri tvorivej činnosti sa žiaci zároveň učili históriu i umenie. Adriana Andrejková, vedúca výtvarného odboru ZUŠ, je presvedčená, že „ak školáci niekoľko hodín vytvárali podobizeň Jakobyho v životnej veľkosti, tak určite nezabudnú, kto to bol, kde a kedy žil a čo tvoril.“ Verí, že nielen oni, ale i návštevníci magistrátu budú aj prostredníctvom výstavy viac vnímať umenie v meste. „A že už budú vedieť, prečo máme Jasuschovu či Jakobyho ulicu, alebo námestie Jána Mathého.“ Pozitívum tohto projektu vidí Andrejková vo všeobecnom rozhľade: „Galériu navštívi osoba so záľubou v umení, ale na magistrát príde človek, ktorý možno v živote nebol na žiadnej výstave. Tak prečo sa aj s ním nepodeliť o naše diela.“

Výstava Česko-Slovenské umenie od 50-tych rokov po súčasnosť bola slávnostne otvorená 8. júna a potrvá do októbra.

Eva Barnišinová
Foto: Tomáš Čepek


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Július Jakoby sedí na košickom magistráte

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems