Ideme na dovolenku!

| Editoriál | 3. 7. 2017

A to sa nevyťahujeme, len chceme, aby ste vedeli, že toto číslo je platné až mesiac. Aj preto má štyri strany navyše a ponúka tipy, ako stráviť horúci júl príjemne a kultúrne. Môžete sa ukryť medzi knihami a počúvať spisovateľov z piatich krajín na festivale Mesiac autorského čítania. Alebo zájsť do tieňa košického magistrátu. Sedí tam Július Jakoby a pozerá sa na maľby Felda, Jasuscha i Čordáka. A keď už budete na Terase, vezmite si šortky či plavky, pred OC Galéria vznikne plážové ihrisko, na ktorom sa bude hrať volejbal, bedminton, tancovať zumba. Dokonca sa tam chystajú majstrovstvá SR v stavaní hradov z piesku! Leto v parku je už tradičným lákadlom a hudobno-divadelný 9. ročník sa udeje pod košatými gaštanmi v Kulturparku. Pozreli sme sa aj na umelecké tábory pre deti. To sú také, kde sa nebehá po lese, ale kreslí, maľuje a tvorí sa v ateliéri či galérii. No a keďže si leto a dovolenku spájame s lietaním, téma čísla je o Košičanke Veronike Zuskáčovej, ktorá bývala 31 dní na letisku. A mala veruže premyslený systém. Kým v noci spávala v hale s inými bezdomovcami, cez deň si užívala komfort VIP pasažierky.

Rozhovorov sme robili niekoľko. Redaktorka Eva sa stretla so študentkou Miškou Hýbelovou, lebo jej 3D grafiky uverejnil významný britský portál a anglický časopis 3D World Magazine. (A nám sa natoľko zapáčili, že sme jednu použili na obálku, hoci to nie je téma aktuálneho čísla.) Na vernisáži Poď na dvor nám aktívni susedia vyrozprávali, ako z obyčajného dvora medzi panelákmi vytvorili živé komunitné miesto a ešte sme pre vás zisťovali, či aj v Košiciach vznikne projekt Greeters. Funguje už vo viac ako 140 krajinách na princípe, že turistov sprevádzajú bežní obyvatelia. Ukazujú im pamiatky, ale aj menej známe miesta, rozprávajú o živote, a za to získavajú nové skúseností a priateľstvá. Peniaze nie, lebo projekt je dobrovoľný. Ak sa vám stále máli, nalistujte si tipy redakcie, alebo pozvánky na výstavy.

Mnoho podujatí a zaujímavostí sa na 20 strán ani nevošlo. Košice v lete skutočne žijú, stačí mať otvorené oči a ísť za hudbou, smiechom, za ľuďmi. Len nezabúdajte oddychovať! My po roku pauzu ozaj potrebujeme. Vypneme počítače a hlavy zabudneme pod holým nebom pri Balatone a v Španielsku. A ktovie, možno vám prinesieme extra zaujímavé tipy na výlety.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ideme na dovolenku!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems