Dedičstvo Karola Veľkého

| Pozvánky | 3. 7. 2017

Kráľ a otec Európy, najmocnejší európsky vládca ranného stredoveku či prvý zjednotiteľ Európy. Aj takéto prívlastky si počas svojho panovania vyslúžil Karol Veľký. Jeho zachované aj znovuobjavené dedičstvo ukazuje výstava vo Východoslovenskom múzeu (VSM).

Karol Veľký vytvoril rozsiahlu ríšu a položil základy európskej vzdelanosti a kultúry. Jeho sláva bola taká veľká, že naši slovanskí predkovia odvodili od jeho mena označenie panovníckej hodnosti – kráľ.

Šabľa zo Zemplína (9. – 10. storočie).

Vzácne originály
Výstava Dedičstvo Karola Veľkého zoznámi návštevníkov „s tým, čo sa v posledných rokoch podarilo v strednej Európe odkryť pomocou archeologického bádania. Dostanú obraz osídlenia vytvorený našimi predkami. Sú to predovšetkým archeologické i architektonické pamiatky. Uvidia mimoriadne vzácne originály i repliky, napríklad nález pyxidy zo slonoviny z Čiernych Kľačan, náhrobný kameň z rotundy v Michalovciach, ktorého nápis nie je dodnes rozlúštený, málo vystavovaný súbor staromaďarského hrobu zo Zemplína, repliku sochy Karola Veľkého (originál je v parížskom Louvri) či kópiu uhorskej koruny, takzvanej svätoštefanskej, vyrobenej z pozláteného striebra s polodrahokamami,“ vymenúva najväčšie lákadlá Dárius Gašaj, kurátor výstavy. Tá bola v obmenených formách realizovaná vo viacerých štátoch Európskej únie (Belgicko, Taliansko, Francúzsko i Česko).

Dedičstvo Karola Veľkého si môžete prezrieť do 8. októbra v historickej budove VSM.

Eva Barnišinová
Foto: VSM


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dedičstvo Karola Veľkého

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems