Anketa: Čo sa vám vybaví pri slove Košice?

| Anketa, Literatúra, Osobnosti | 3. 7. 2017

Opýtali sme sa gruzínskych autorov na prvú asociáciu, keď sa vysloví meno Košice. Odpovede sú vtipné, dojemné i hlboké.

Ana Kordzaia-Samadashvili:
Ešte ako dieťa som mala pohľadnicu, na ktorej bol Dóm sv. Alžbety. Bola to pre mňa pecka, lebo tá gotika mi vtedy prišla veľmi zvláštna. Preto si prajem, aby som katedrálu videla naživo.

Paata Shamugia:
Meno Košice mi znie tak rozprávkovo, až mám pocit, že v ňom žijú rozprávkové bytosti. Ľudia tam možno lietajú na kobercoch, medzi budovami sa preháňajú démoni, čarodejnice, nevídané krásavice… a hrdinovia.

Giorgi Lobjanidze:
V Košiciach sa napijem pálenky! A to ani neviem, či ju tam pália, ale ktovie prečo, asociatívne si myslím, že sa v tom meste musím opiť.

Diana Anfimiadi:
Zdá sa mi, že vaše mestá majú muzikálnejšie mená ako gruzínske, aj názov Košice je taký. Moja prvá asociácia je mačacie mesto.

Eka Kevanishvili:
Tuším, že v Košiciach je miestami stará dlažba, na ktorej veľmi ostro znie zvuk topánok. Bude tam asi pokoj vlastný menším mestám, nájdem tam úzke ulice. Košice by som si chcela pamätať ako miniatúrny suvenír.

Tea Topuria:
Košice sú staré a malé mesto s týčiacou sa vežou. Tak trochu stlmené a zamračené. Zdá sa mi, že tamojší ľudia si nepotrpia na reči.

Zurab Rtveliashvili: .
Keď som si Košice pozeral na internete, padol mi do oka ich neobvyklý erb. Anjel s rozpätými krídlami a zlatými kučerami. Pre mňa je to takmer symbol bojového feminizmu. Všeobecne mi mesto pripomína milú, ktorú si nikdy nevidel, ale ktorú musíš stretnúť a bude to pre teba veľké prekvapenie.

Adam Kvasnička


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Anketa: Čo sa vám vybaví pri slove Košice?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems