Zažite stredoveký život! Jeho hudbu, módu, kuchyňu i šerm

| Pozvánky | 19. 6. 2017

Od 15. do 16. júla sa na festivale Život na hrade vrátite o niekoľko stoviek rokov do minulosti a uvidíte, ako sa naši predkovia obliekali, tancovali i bojovali.

Festival Život na hrade sa pod týmto názvom organizuje prvý rok. Ide o spojenie viacerých podujatí s dlhšou históriou – festivalu dobovej hudby Musica historica, prehliadky dobového divadla Teatrum in Castrum a rekonštrukcie pešieho turnaja pánov pre pobavenie dám podľa zápisov Reného d´Anjou. „Diváci pocítia stredoveký život formou hudby, teatrálneho umenia, kuchyne, šermu, etikety, módy a športu,“ vysvetľuje Ľuboš Porada z občianskeho združenia Castellum Cassovia.

Počas festivalu Život na hrade uvidíte, ako sa bojovalo v stredoveku.

Hrad ako pódium
Hlavným cieľom festivalu je vzdelávanie. Organizátori chcú priblížiť nefalšovaný a čo najpresnejší život v stredoveku na prelome 14. a 15. storočia. Na mieste, kde stál kedysi Košický hrad, bude jedno veľké pódium. Po ňom sa návštevníci prejdú v sprievode herolda (dvorného ceremoniára, oznamovateľa) v štyroch hodinových turnusoch. „Môžem prezradiť iba to, že diváci sa dočkajú pravej stredovekej hudby a divadla, ale aj dámskej zábavy (šermiarsky turnaj pánov). Priamo pred očami hostí sa bude pripravovať vtedajšie jedlo, no neočakávajte len obligátne placky, ktoré môžete konzumovať takmer na každom stredovekom podujatí. Nechajte sa prekvapiť,“ odkazuje Ľuboš Porada. Čakanie na turnus si môžu návštevníci spríjemniť výhľadom na Košice z Vyhliadkovej veže Hradbová.

Ak sa chcete ocitnúť v stredoveku, naplánujte si 15. – 16. júla návštevu Košického hradu. Presný program a bližšie informácie o festivale Život na hrade nájdete na www.kosickyhrad.sk. Vstup je voľný.

Počas festivalu Život na hrade vystúpia Caileagh, Ľuboš Bartko, Gjoll, Marcy Kovats (Maďarsko), Páni času, Strigôň, Subulcus, Quanti Minoris (Česko), ako aj divadelné zoskupenie Via Cassa, stredovekí žongléri a šaškovia Fjodoro a Ondrej.

Eva Barnišinová
Foto: Aleš Marenčík


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zažite stredoveký život! Jeho hudbu, módu, kuchyňu i šerm

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems