Výhoda duálneho vzdelávania: Po slávnostnej promócii rovno do práce

| Školstvo a vzdelávanie | 23. 6. 2017

Do projektu duálneho vzdelávania podľa nemeckého modelu sa v Košiciach zapojila Stredná priemyselná škola elektrotechnická a T-Systems Slovakia. Pomaturitné odborné štúdium ukončilo 18 študentov. Diplomy a certifikáty si prevzali na slávnostnej promócii 22. júna v Hoteli Yasmin.

Po mesiacoch štúdia získali novopečení diplomoví špecialisti vedomosti, skúsenosti, prehľad o dianí na IT trhu, pracovnú pozíciu v spoločnosti T-Systems aj certifikát odbornej spôsobilosti. Ten je rovnocenný tomu, ktorý dostávajú nemeckí študenti v odbore Fachinformatiker – špecialista pre počítačové systémy.

16 z 18 úspešných absolventov vyššieho odborného štúdia s prvkami duálneho vzdelávania na slávnostnej promócii v Hoteli Yasmin.

40:60
Duálne vzdelávanie spočíva v prepojení teoretických poznatkov s praxou. Poskytuje ho Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach v partnerstve s T-Systems Slovakia.„Teória sa realizuje v priestoroch školy (cca 40%), praktická výučba prebieha priamo v spoločnosti (cca 60%). Učíme podľa konkrétnych požiadaviek firmy. Absolventi sa dokážu uplatniť na trhu práce. Študenti sa už počas štúdia pripravujú na budúce povolanie a môžu získať rôzne benefity v podobe odmeny za prácu či štipendiá,“ vysvetlil výhody duálneho vzdelávania Štefan Krištín, riaditeľ SPŠ elektrotechnickej v Košiciach.

Výučba prebiehala na SPŠ elektrotechnickej v Košiciach a v spoločnosti T-Systems Slovakia.

Stálo to za to!
Spoločnosť T-Systems má 40 ročnú skúsenosť a tradíciu s duálnym vzdelávaním. „Táto koncepcia funguje v Nemecku už niekoľko rokov, pretože dáva ľudom perspektívu a vybavuje ich schopnosťami aj zručnosťami, ktoré firma potrebuje. Práve preto sme tento model priniesli do Košíc. Dobré skúsenosti z minuloročnými absolventami nám ukazujú, že sa to oplatí,“ uviedol počas promócie Daniel Giebel, výkonný riaditeľ T-Systems Slovakia a dodal: „Je potrebné presvedčiť najmä rodičov, že nami ponúkaný model vzdelávania nie je menejcenný ako vysokoškolský či univerzitný.“
Medzi tohtoročnými úspešnými absolventmi je i Patrik Čigáš: „Veľkú výhodu štúdia vidím v praxi. Ak ho študent ukončí, môže byť ihneď zaradený do produkcie. Osobne som získal veľa – rozvinul som sa nielen v technických, ale aj v komunikačných oblastiach. Keď som si podával prihlášku, nemal som veľa informácii. Ale teraz už môžem vyhlásiť, že to stálo za to!“

Pomaturitné vyššie odborné štúdium v oblasti informačno-komunikačných technológií s prvkami duálneho vzdelávania trvá tri roky. Má dennú formu a je určené pre absolventov stredných škôl s maturitou. Študenti sa môžu špecializovať na tri oblasti: sieťový špecialista, systémový špecialista a aplikačný špecialista. Najbližší deadline prihlášok bude až 31. mája 2018, keďže uzávierka na rok 2017 už prebehla.

Eva Barnišinová
Foto: archív T-Systems


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výhoda duálneho vzdelávania: Po slávnostnej promócii rovno do práce

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems