Rómsky koncert za jedno ĎAKUJEM

| K13 a VÝMENNÍKY | 19. 6. 2017

V závere júla zažijú Košičania pravý rómsky „bašavel“. Počas prvého ročníka Koncertu v parku za paľikerav (po rómsky ďakujem) sa návštevníkom predstaví viacero úspešných slovenských umelcov v oblasti hudby, divadla i tanca.

Výmenník Brigádnická začal s OZ Ďakujem – Paľikerav pred dvoma rokmi organizovať mesačné televízne tolkšou vysielané v RTVS, kde si ako hostí pozývali rómskych umelcov. „Rozhovory s týmito osobnosťami nás motivovali, aby sme ich všetkých dostali na jedno pódium. Tak vznikol minuloročný nultý ročník Koncertu v parku za paľikerav. Nečakali sme taký úspech, prišlo viac ako dvetisíc divákov, medzi nimi množstvo mladých Rómov, ktorých chceme takto inšpirovať,“ spomína Zuzana Rohaľová, kultúrna mediátorka Výmenníka a dodáva: „Tento rok opäť ukážeme živelnosť, energiu a živočíšnosť Rómov. Vzájomne sa spojíme a vytvoríme niečo pekné a užitočné.“

Koncert v parku za paľikerav ukáže živelnosť, energiu a živočíšnosť Rómov.

Rómovia nielen pre Rómov
Počas koncertu vystúpi viacero uznávaných slovenských umelcov, napríklad gospelová speváčka Anabela Mollová či košický funky spevák Šani Sássi, ktorý podľa slov Rohaľovej „dáva do hudby celé srdce“. Organizátori pripravili aj sprievodné akcie. Divadlo Actor pod vedením Fera Balogu zahrá Mastný hrniec. Ženy z komunitného centra ETP Rankovce odohrajú na koncerte premiéru svojho predstavenia Mangaipen (Pytačky). A Oto Hudec príde s karavanom, na ktorý bude premietať deťom rozprávky. Účinkujúci vystúpia bez nároku na honorár. „Čaro tohto podujatia je v tom, že každý sa môže na vlastné oči i uši presvedčiť, že Rómovia niečo dokážu. Ani sme nemuseli volať nejakého zahraničného hosťa – takzvaného ťahača, ako sa to častokrát deje na slovenských festivaloch. Všetci vystupujúci sú si rovnocenní, sú hviezdami. Majú obrovský talent a dokázali sa vypracovať na úspešné osobnosti i napriek ťažkému osudu,“ vysvetľuje Rohaľová.

Na koncerte vystúpi aj košický funky spevák Šani Sássi.

Koncert v parku za paľikerav sa začne 24. júla o 13:00 v Kulturparku. Vstupné je jedno ďakujem.

Počas Koncertu v parku za paľikerav vystúpia Anabela Mollová, Šani Sássi, Gipsy Deško Band, Gipsy Daniel, Romens Band Košice, Gipsy Romano Hangios z Malej Idy, Gipsy Angels Humenné, Gipsy Terne Čave Markušovce, Divé maky, Divadlo Actor, ETP Rankovce, Oto Hudec a ďalší.

Eva Barnišinová
Foto: archív Výmenníky


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rómsky koncert za jedno ĎAKUJEM

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems