Reštaurovala diela Majstra Pavla, teraz oslavuje 90-tku

| Umenie | 5. 6. 2017

Mária Spoločníková patrí k prvej generácii profesionálnych slovenských reštaurátorov. „Jej rukami prešli naše najvýznamnejšie diela stredovekého umenia. Pôsobila v období, keď sa formovala systematická odborná ochrana pamiatok,“ vysvetlila Katarína Nádska, kurátorka výstavy, ktorá približuje život a dielo tejto košickej umelkyne.

Výstava bohatej tvorby Márie Spoločníkovej sa koná pri príležitosti jej životného jubilea 90. rokov a prebiehajúceho roku Majstra Pavla z Levoče, pretože reštaurovala viaceré jeho významné diela. Niekoľko desiatok rokov sa zameriavala na obnovu sakrálneho umenia, predovšetkým sôch a malieb z obdobia gotiky. Pozerala sa na ne ako na hmotu so vzácnym duchovným obsahom, ako na dokumenty kresťanského zmýšľania.

V jej ateliéri. Foto: Svätopluk Písecký

Diplomová práca z roku 1953
„Tento projekt prezentuje tvorbu Márie Spoločníkovej a postupy reštaurátorských zásahov. Keďže veľa publikovala, vystavovala a renovovala zbierkové predmety, prispievala k poznávaniu a ochrane historického kultúrneho dedičstva vo viacerých sférach. Výstava má komorný charakter a silný didaktický aspekt. Jej centrom je plastika Ukrižovaného (okolo r. 1520) od Majstra Pavla z Levoče z Konkatedrály sv. Mikuláša v Prešove. Toto dielo reštaurovala Mária Spoločníková v 70. rokoch a dodnes na ňom nebol potrebný ďalší zásah. Návštevník si v digitálnej forme môže prezrieť sochu Ruskinovskej madony v detailoch, aké by voľným okom neuvidel. Vystavujeme i faksimílie s popismi v Braillovom písme, ktorých sa návštevníci môžu dotýkať. Názory a spomienky umelkyne sprostredkováva audio nahrávka s rozhovorom. Výnimočná je aj tabuľová maľba z konca 15. storočia Ecce homo, ktorú autorka reštaurovala ako svoju diplomovú prácu v roku 1953. Doteraz nebola nikdy prezentovaná na výstave,“ zhrnula Nádska. Expozíciu sprevádza takmer 80 fotodokumentácií rôznych reštaurátorských postupov.

Pohľad na didaktickú časť výstavy so sochmi prístupnými na dotyk. Foto: Ondrej Rychnavský

Jeden zážitok, tri pohľady
Výstava je členená do troch celkov. „Reštaurátorka predstavuje dôležitých autorov, lokality a typy diel (maľbu a plastiku). Žena odráža chronologickú a štýlovú rôznorodosť tvorby Márie Spoločníkovej. Košičanka približuje jej prácu na Hlavnom oltári sv. Alžbety. Tak získa návštevník jeden zážitok v troch pohľadoch – dielo v dielni reštaurátora, dielo vo výstavnej sieni a dielo priamo na jeho pôvodnom mieste,“ vysvetlila Nádska na vernisáži Reštaurátorka, Žena, Košičanka – Život a dielo Márie Spoločníkovej, ktorá sa konala 18. mája v priestoroch Východoslovenskej galérie. Výstava potrvá do 3. septembra.

Mária Spoločníková (1926) je umenovedkyňa, reštaurátorka a autorka odborných kníh. Jej doménou je najmä umenie obdobia gotiky. Získala viacero ocenení: Cena za reštaurovanie súboru gotických plastík v Dóme sv. Alžbety, Cena Cypriána Majerníka, Cena mesta Košice, Cena Jána Pavla II., Cena Košického samosprávneho kraja, Cena Blahoslaveného FRA ANGELICA.

Posolstvo Márie Spoločníkovej:
„Zachráňme výsledky úžasnej tvorivosti tých osobnosti, ktoré nás obohatili a láskou k pravde ukázali, aký máme mať vzťah ku skutočnosti.“

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Reštaurovala diela Majstra Pavla, teraz oslavuje 90-tku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems