O matkách farizejkách

Zápisky prvomatky X.

| Stĺpček | 5. 6. 2017

Niektoré matky sú strašné farizejky! Učia svoje deti na zdravú stravu, ale samy ju nejedia. Na mysli mám ako ináč príkrmy a ich (ne)dojedanie za deťmi. Mamičky naparujú, mixujú, kŕmia, no zvyšky splachujú vo wecku. Hneď ako sme začali s jedlom, dala som si záväzok, že to, čo čakám od dcéry, vykonám i ja. Budeme jesť spoločne. Všetko!

Teda nie že našej L. podstrčím rovno kapustové halušky, ale že sama dobrovoľne skonzumujem, čo moje dieťatko. Najprv mi to prišlo ako super nápad, veď proti mrkve či brokolici na pare nič nemám. Nehovoriac, že popučený banán alebo našúchané jabĺčko sú v pohode veci. Vlastne, lukulské hody hodné Michelinskej hviezdy v porovnaní s pohánkovou kašou. Lebo chuť pohánkových vločiek veľmi trefne opísala kamarátka prvomatka: „Chutí to jak pomletý patkaň!“

Keď to s dojedaním po dcére prestalo byť ružové, začala som jednoduché jedlá tuningovať. Aby sa dali jesť. MNOU! Malá L. ostáva pri základnej verzii – nemastné, neslané, nesladké. Sebe však spomínané vločky mixujem s jablkovou výživou, kukuričné chrumky bez soli namáčam do najlepšieho domáceho kečupu (made by svokruša) a pšenovú kašu miešam s mliekom a vanilkovým cukrom. Veeeľa cukrom. Výsledná chuť pripomína klasickú detskú krupicu. Kebyže použijem rastlinné mlieko a trstinový cukor či agávový sirup, hneď mám štýlový recept na food blogy! No poďme ďalej. Do mrkvového pyré si kvapkám sójovku a cuketové či tekvicové džabaničky ohrievam na olivovom oleji s korením garam masala. Pridám basmati ryžu a mám jedlo sťaby z Góvindy. Batát a cvikla toho veľa nepotrebujú, no kvapka ume octu im neuškodí. Varený zemiak rozmixovaný vo vode sa dá zjesť len s bylinkovou soľou a ideálne aj s popraženou cibuľkou. A viete čo končí v ľadovej limonáde? No predsa zvyšok najemno nastrúhanej šalátovej uhorky. Už len pridať levanduľový sirup a na svete je mohutná hipsterčina.

Takto kántrim všetky dcérkine nedojedky. To dieťa ma učí nové recepty, ani o tom nevie!

PS: Nie, ako farizejka sa vôôôbec necítim.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O matkách farizejkách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems