Maľuje digitálnym štetcom

| K13 a VÝMENNÍKY | 5. 6. 2017

Prvou monografickou výstavou v Košiciach poskytne výtvarník Ašot Haas sondu do svojich myšlienok. Počas projektu Explosion ukáže explózie kontrastov a energií.

Výstava Explosion nerieši konkrétnu tému. „Ide skôr o šírenie pocitov, názorov a energie. Nadväzujem na staršiu tvorbu, ale prinášam aj niečo nové,“ vysvetľuje Ašot a približuje spôsob vzniku jednotlivých diel: „Už dávnejšie som vytvoril digitálnu ruku. Je to nový tvorivý nástroj – štetec, ktorým priamo koordinujem svoju prácu (tlak, rýchlosť, farba). Postup je rovnaký ako pri klasickom štetci, len v tomto prípade zapájam kybernetiku. Každý môj obraz vznikal viac menej týmto prístupom. Je to istá séria, jednotlivé diela na seba nadväzujú. V poslednej dobe som často pracoval s interakciou. Teraz som to chcel odľahčiť – ísť minimálnou farebnosťou, nič nekomplikovať.“ Pri tvorbe sa Ašot inšpiroval svojimi predchádzajúcimi projektmi Resonance of sound a AxBxC, ale aj grafitmi či Street art. „V Explosion používam sprej či airbrush, čo je technika vytvárania farebných plôch pomocou špeciálnej striekacej pištole. Dávam do kontrastu spontánnu maľbu do striktne geometrickej pozície,“ opisuje.

Explózia energie.

Vytvoril špecifický rukopis
Ašot Haas patrí medzi výrazné osobnosti slovenskej výtvarnej scény. Podľa jeho názoru „človek nevidí a necíti všetko, žijeme v istom spektre vnímania aj myslenia. Snažím sa vytvárať priestory a objekty, ktoré nemožno vidieť v reálnom svete, prekračujem hranice a vytváram ilúziu novej perspektívy, nového pohľadu.“ Pre Haasove diela je dôležitý proces experimentovania s rôznymi materiálmi – od klasickej sochy, skla, kybernetiky, plastov, kovov… Taktiež využíva nové médiá a interakciu, v tvorbe sú prítomné veľkoplošné maľby či rôzne objekty. „Pracuje s abstrakciou aj geometriou, ktorým dáva veľmi súčasnú tvár i dizajn, a to vďaka premyslenej a prepracovanej technike tvorby. Vytvoril si tak veľmi špecifický rukopis, na základe ktorého vieme jeho diela jednoznačne rozlíšiť. Ašotov silne vizuálny svet abstrakcií je akousi myšlienkovou metaforou vnímania okolitého sveta,“ charakterizuje Haasovu tvorbu Zuzana Pacáková, kurátorka výstavy Explosion.

Z tvorby Ašota Haasa.

Výbuch energie Ašota Haasa nastane 17. júna o 18:00 v Galérii Alfa v Kasárňach – Kulturparku. Vstupné je 1 euro. Výstava potrvá do 10. septembra.

Ašot Haas (1981) sa narodil v Moskve. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Vystavoval v Česku, Holandsku, Anglicku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, ale aj na Kube či USA. Momentálne žije v Bratislave.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Maľuje digitálnym štetcom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems