Kreativita v základných školách upadá, žiakom chýba analytické myslenie

| Školstvo a vzdelávanie | 5. 6. 2017

„Žiaci sú zvyknutí, že im vyučujúci takmer všetko nadiktuje. Aj preto mnohí nevedia pracovať samostatne. Niektorí sa dokonca rozplačú, lebo bez presného zadania majú ťažkosti ,pohnúť sa‘. Na školách často chýba podpora tvorivosti. Preto sme sa rozhodli priniesť na Slovensko projekt MyMachine,“ vysvetľuje Jana Petreková, projektová manažérka Karpatskej nadácie.

Vzdelávací program MyMachine sa na Slovensku realizuje prvýkrát. Je inšpirovaný Sirom Kenom Robinsonom, ktorý reformoval britské školstvo a pri istej príležitosti napísal, že školy vzdelávajú deti von z kreativity. Model projektu prebrala Karpatská nadácia z Belgicka. Jeho cieľom je popularizácia technických smerov vzdelávania, podpora medzigeneračnej spolupráce, tímovej práce, tvorivého myslenia a fantázie. Taktiež trénuje podnikateľského ducha. Učí, ako sa spolu rozhodovať pre dobro celej skupiny. Rešpektuje talent každého jednotlivca a nabáda k priamej zodpovednosti i analytickému mysleniu, ktoré žiakom často chýba. „Práve tieto znalosti by sme programom chceli podporovať,“ hovorí Petreková.

Žiaci základných škôl vymýšľali stroj snov.

Malí „rozkazovali“ veľkým
Do prvého ročníka projektu sa zapojili štyri základné a štyri stredné školy z Košického a Prešovského regiónu, ako aj Technická univerzita Košice. Deti zo ZŠ nakreslili návrhy a vysokoškoláci vytvorili pracovné modely. Na ich základe stredoškoláci už niekoľko týždňov vyrábajú hotové vynálezy. Tie musia byť dokončené do výstavy, ktorá sa uskutoční 26. júna.
Prvá fáza MyMachine spočívala v stretnutí vysokoškolákov s malými kolegami na kreatívnom workshope. Žiačikovia základných škôl mali vymyslieť stroj snov. Každý z nich kreslil svoj vlastný. „Často sa objavovali návrhy typu spoločný kamarát či niečo, čo pomôže mamke. Aj tento prejav ukazuje obraz našej doby, deti sa aj napriek hračkám či počítačom cítia samy a vnímajú zaneprázdnenosť rodičov,“ vysvetľuje Petreková. Po demokratickom lístkovom hlasovaní si žiaci zvolili štyri víťazné návrhy (jeden za každú základnú školu). Tie putovali na univerzitu, kde študenti Katedry dizajnu a Katedry výrobnej techniky TUKE navrhli modely vynálezov.

Demokratické hlasovanie rozhodlo, ktorý vynález sa bude konštruovať.

ŠUV-kári stavajú bludisko
Pri poslednej fáze projektu – výrobe funkčných prototypov, sme navštívili prvákov zo Školy úžitkového výtvarníctva Košice. Boli sme prekvapení množstvom návrhov a kresieb. Tím deviatich študentov sa zaoberal detskou hračkou – bludiskom Mymaze, konkrétne jeho stenami. Chcel ich ozdobiť hádankami, antistresovými omaľovánkami aj kresbami zvieratiek či mimozemských bytostí. „Ešte presne nevieme, ako bude vyzerať finálna podoba. Zatiaľ kreslíme, skúšame a diskutujeme. Pracujeme s dvoma verziami – vesmírnou loďou alebo opičou dráhou. No je možné, že pribudne tretia. Všetko si musíme dôkladne premyslieť,“ prezradila nám Petra zo ŠUV-ky. Študenti si prácu na MyMachine pochvaľovali. Na podobnom projekte sa ešte nikdy nezúčastnili. Zhodli sa, že k jeho najväčším pozitívam patrí spolupráca a získavanie skúsenosti. „Boli sme veľmi šťastní, keď sme sa dozvedeli, že práve my budeme robiť finálne úpravy. Konečne niečo reálne, nie iba teória. A ak to niekomu urobí radosť, tak to určite má zmysel,“ prezradili. Okrem bunkru finišujú prípravy aj na ďalších troch vynálezoch. Prešovskí stredoškoláci dorábajú špiónmyšku a skupinovú kolobežku, študenti zo Strednej odbornej školy Košice-Šaca zhotovujú lietajúcu posteľ.

Vizualizáciu bludiska zrealizovali študenti TUKE.

Na konci výstava
Štvoricu víťazných návrhov uvidíte v plnej paráde na spoločnej výstave Od detských snov k skutočným vynálezom – MyMachine Slovakia Expo 26. júna od 10:00 do 16:00 v Kulturparku (budova Bravo). Následne sa presunie do SteelParku.

Eva Barnišinová
Foto: Karpatská nadácia


Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kreativita v základných školách upadá, žiakom chýba analytické myslenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems