Košická stredoškoláčka vystavuje svoju výšivku v Londýne

| Predstavujeme | 19. 6. 2017

Števka Hajsáková ako jediná Slovenka uspela v medzinárodnej súťaži umelcov a jej dielo sa dostalo medzi stovku najlepších. Výšivka s názvom Línie zvuku zdobí od mája tohto roka steny londýnskeho múzea.

Do medzinárodnej umeleckej súťaže THE PRIZE FOR ILLUSTRATION – SOUNDS OF THE CITY sa zapojilo viac ako 2000 umelcov rôzneho veku z celého sveta. Z ich prác sa vybralo sto najlepších, ktoré sú vystavené v London Transport Museum do 3. septembra. Medzi nimi je i obraz Števky Hajsákovej zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Mladej talentovanej stredoškoláčke sa ako jedinej Slovenke podarilo dostať medzi 100 NAJ. Ale ako sama priznáva, cesta do Londýna nebola jednoduchá. „Už samotné zadanie súťaže bolo pre mňa výzvou. Viacerí spolužiaci začali stvárňovať tému Sounds of city (v preklade Zvuky mesta) všeobecne – uši, dopravné prostriedky, rádio…, no mne sa zdala veľmi konkrétna. Vychádzala som z presvedčenia, že mesto samotné je jeden zvuk a zvuk je vlna, ktorá prechádza cez všetko a formuje každý predmet. Nekreslila som, ani nemaľovala. Vzala som ihlu a niť, začala vyšívať na hnedý papier a vznikol obraz Línie zvuku (Lines of sounds),“ spomína Števka na začiatky svojho najväčšieho úspechu.

Za dielo Pieseň vody získala Cenu Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Foto: súkromný archív

„Visela“ aj na ministerstve
Števka sa v marci tohto roka zapojila aj do 6. ročníka slovenskej súťaže študentov stredných škôl. Organizovalo ju Ministerstvo životného prostredia SR k Svetovému dňu vody. „Všetci študenti pri svojej tvorbe vychádzali z rovnakej hlavnej myšlienky: Deň pre vodu, voda pre život. Téma bola na prvý pohľad veľmi jednoduchá – voda v ľubovoľnom skupenstve, napríklad ľad, para a podobne. Opäť som sa rozhodla pre výšivku. Plátno som natrela temperou, na ktorú som zlatou niťou vyšila padajúce kvapky vody,“ približuje Števka viac ako päťhodinový postup práce a vysvetľuje priebeh súťaže: „Zo všetkých prihlásených projektoch vybrala porota štyri a každé z nich získalo iné ocenenie. Za svoj obraz s názvom Pieseň vody som dostala Cenu Výskumného ústavu vodného hospodárstva.“ Najlepšie projekty boli vystavené v átriu Ministerstva životného prostredia SR.

Števka pri svojom diele Lines of sounds v London Transport Museum. Foto: Erik Vojtko

Inšpiruje sa Rembrandtom i Caravaggiom
Števka obdivuje skôr staré obrazy a starých autorov. Aj preto sa jej páči tvorba Ľudovíta Felda, Rembrandta a Caravaggia: „Ich diela sú premyslené, keďže museli viac skúmať a logicky premýšľať. Každá postava či predmet na plátne mali svoju príčinu. Hoci týchto autorov veľmi obdivujem, snažím sa ich umenie nekopírovať. Len si z neho beriem ponaučenie. Podľa môjho názoru, keď človek odpozerá od ostatných príliš veľa, tak ich podvedome začne opakovať. A to sa mi nepáči a nechcem takýmto spôsobom tvoriť. Samozrejme, je potrebné poznať ostatných umelcov. Avšak nemôžeme si ich veľmi ‚brať k sebe‘, pretože stratíme vlastnú jedinečnosť.“

Števka Hajsáková (1998) momentálne študuje tretí ročník odboru propagačnej grafiky na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, pretože ju lákali klasické ručné techniky. Predtým takmer 11 rokov navštevovala Základnú umeleckú školu na Kováčskej ulici v Košiciach.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická stredoškoláčka vystavuje svoju výšivku v Londýne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems