Detská železnica hľadá mladých železničiarov

Nábor už v sobotu 17. júna 2017

| Tlačové centrum | 14. 6. 2017

Populárna Košická detská historická železnica hľadá nových mladých nadšencov železničnej dopravy, ktorí sa stanú členmi Klubu mladých železničiarov. Košická železnička totiž ako jediná na Slovenku umožňuje deťom vo veku od siedmych rokov podieľať sa pod vedením dospelých na chode železnice v úlohách „riadnych“ železničiarov.

Súčasný Klub mladých železničiarov pôsobí pri košickej železničke od roku 2012, mladí ľudia tu však organizovane pracovali už od jej vzniku v roku 1955. V klube aktuálne pôsobí takmer pol stovka detí a študentov z Košíc a okolia.

„Kladieme veľký dôraz na bezpečnosť, preto sú mladí železničiari vždy pod dozorom skúsených členov nášho združenia. Pravidelne preto organizujeme pre nich školenia a zároveň sa ich prácu snažíme čo najviac priblížiť reálnym podmienkam,“ uzatvára Lehotský. Program nedeľného zápisu potrvá do 12.30 hod.

OZ Detská železnica od roku 2012 v spolupráci s Mestom Košice zabezpečuje dopravu na unikátnej úzkorozchodnej trati Košickej detskej historickej železnice. Pôvodne Pioniersku železnicu vybudovali v rokoch 1955 – 1956 a dnes je jednou z najväčších atrakcií mesta. Rušne, vagóny a časť koľajiska sú zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Detská železnica patrí s takmer 40 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Združenie sa od roku 2012 stará o všetky rušne a osobné vozne, ktoré k železnici prináležia. Medzi nimi aj o 133-ročný parný rušeň „Katka“, ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom vo Višegrádskom regióne a je symbolom železničky. V minulom roku na železničku pribudol nový parný rušeň Krutwig, ktorý je najmladším parným rušňom na Slovensku. OZ DŽK od svojho vzniku opravilo a zachránilo pred skazou niekoľko historických vozňov, dva motorové rušne a dve parné lokomotívy.

Zuzana Lehotská, OZ Detská železnica Košice, 0905 496 426, kezeleznica@gmail.com, www.detskazeleznica.sk

Tento článok nie je obsahom redakcie.


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Detská železnica hľadá mladých železničiarov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems