Závet mŕtvej žiačky

| Stĺpček | 22. 5. 2017

Zaplavila kníhkupectvá, zaplavila online médiá a jej filmové spracovanie má veľký úspech. Samovražda. Desivý námet. Téma, ku ktorej pristupujem s veľkým rešpektom, pokiaľ sa týka adolescentných čitateľov. Najoceňovanejšia tínedžerská kniha desaťročia prináša odstrašujúci závet mladej a v štúdiách úspešnej stredoškoláčky. Neprežila veľké rodinné tragické udalosti, živelné pohromy a ani nepochádza z marginalizovaných sociálnych skupín. Desivosť celej prózy spočíva v prežívaní každodenných banalít spojených s bežným školským životom. Aspoň na prvý pohľad…

Kapitoly kontroverznej prózy korešpondujú s magnetofónovými páskami, ktoré nájde stredoškolák Clay pred dverami svojho domu. Ako sa časom ukáže, nie je jediný. Odosielateľom je Hannah Bakerová – v tom čase už mŕtve dievča, ktoré sa rozhodlo pred svojou smrťou naozaj neklamať. V trinástich kapitolách, na trinástich kazetách, uvádza trinásť dôvodov úprimne vykresľujúcich svoje rozhodnutie. A tými pohnútkami bolo hlavne správanie trinástich ľudí, vedome alebo nevedome ubližujúcich svojím pochabým a hlavne sebeckým konaním. V románe sa prelínajú výpovede Hannah Bakerovej (písané kurzívou) a komentáre spolužiaka Claya, počúvajúceho kazety. Podľa mapy, ktorú mu Hannah zanechala, cestuje na miesta, kde sa odohrali udalosti spomínané na páske. Kompozícia románu je postavená na konfrontácii výpovedí mŕtveho dievčaťa a videní tej istej situácie Clayom. Dané príbehy vo svojich komentároch dopĺňa a nie vždy zaujíma súhlasné stanovisko. Napriek tomu, že dej je rozprávaním Hannah, čitateľ si k nej nemusí (a podľa môjho názoru ani nevytvorí) jednoznačne kladný vzťah.

Pravdupovediac, útlu knihu som otvárala s už spomínaným rešpektom, ale aj očakávaním, ako sa autor vysporiada s náročnou témou. Reakcie mladých čitateľov reflektujú stotožnenie sa s pocitmi mladej hrdinky. Mrazivosť výpovede Hannah spočíva na jednej strane v prežívaní identických udalostí množstvom stredoškolákov, ale zároveň aj ich bagatelizovanie na strane druhej. Román odporúčam predovšetkým učiteľom, pracovníkom s mládežou a rodičom.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Závet mŕtvej žiačky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems