Vytvoril nové reakcie na Košice

| Kultúra | 8. 5. 2017

Vyliezol na nápis tunajšieho obchodného domu a z rekonštrukcie električkovej trate si odniesol chrliče. Košice v ňom vyvolali viacero spontánnych reakcií a momentov, a práve tie zachytil Martin Kochan na výstave Momentalizovanie. Jej vernisáž sa konala 27. apríla v Tabačka Gallery.

Výstava má multižánrový charakter – obsahuje fotografie, 3D model Dómu sv. Alžbety, na prvý pohľad „počmárané“ strany kníh i kamenné chrliče, ktoré si vzal Martin so sebou pri desaťdňovej prechádzke Košicami. „Nič nebolo plánované. Išlo o moju reakciu na verejný priestor. Vstúpil som do hlbín mesta a vytiahol som odtiaľ to, čo bolo podľa mňa podstatné a zaujímavé,“ uviedol.

Názov Momentalizovanie je slovnou hračkou. „Odkazuje na momentku ako obraz, keďže všetky vystavené objekty sú momenty zachytené v priestore. Každý z nich má vlastný príbeh. Je to ako keby komiks, ktorý sa postupne dotvára – nemá začiatok a koniec. Autor sa ,hral‘ a vytvoril nové reakcie na naše mesto. No na druhej strane pracoval s monumentmi vo voľnom priestore. Niektoré zachytil fotoaparátom, iné si odniesol so sebou, napríklad chrliče,“ povedala Zuzana Pacáková, kurátorka výstavy.

Momentalizovanie potrvá v Tabačka Gallery do 21. mája. Ide o prvú zo série piatich výstav, ktoré sa v jej priestoroch uskutočnia do konca tohto roka. Každá bude predstavovať iné médium (fotografia, video, angažovaná výšivka, dizajn, typografia…).

Martin Kochan (1981) vyštudoval Fakultu výtvarných umění Vysoké učení technické v Brne. Od začiatku svojej tvorby sa venuje angažovanému umeniu vo verejnom priestore. Dôležitým rozmerom jeho diel je svojský humor a banalita.

Chrlič.

Eva Barnišinová
Foto: autor


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vytvoril nové reakcie na Košice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems