V botanickej záhrade sa vyliahnu tropické motýle a môžete byť pri tom!

| Pozvánky | 8. 5. 2017

Návštevníci Botanickej záhrady UPJŠ uvidia celý vývoj niektorých druhov tropických motýľov. V nových chovných boxoch sa z vajíčok, cez jednotlivé štádiá húseníc, ich zakuklenie až po proces liahnutia narodia krásne dospelé jedince. Tie potom nakladú nové vajíčka.

Len nepatrný počet vajíčok nakladených na rastliny ukončí svoju premenu cez niekoľko štádií húsenice až po nádherného motýľa. Proces zrodu je preto malým zázrakom prírody. Ani príprava na výstavu nebola jednoduchá. Pracovníci záhrady museli zvládnuť prísun zdravých kukiel od dodávateľov, pričom týždenne to bolo niekoľko stoviek jedincov. Adaptovali ich v prispôsobenom skleníku a vďaka tomu návštevníci naživo uvidia vývoj motýľa. V záhrade medzi farebnými kvetmi budú tiež poletovať už dospelé tropické jedince. Medzi nimi Attacus atlas – v rozpätí krídel má takmer 28 centimetrov a patrí medzi najkrajšie nočné motýle. Atraktívnou skupinou sú aj rozmanité vidlochvosty, ktoré pri vyhľadávaní potravy energicky prelietajú z kvetu na kvet a bez pristátia sajú nektár pomocou dlhého sosáka. Pripomínajú tým kolibríky.

Výstava sa koná už desiaty rok a je otvorená od 19. mája do 30. júna 2017 v priestoroch expozičných skleníkov BZ UPJŠ od 9:00 do 17:00. Ideálny čas na návštevu je počas slnečných dní, keď sú motýle veľmi aktívne.

Martina Pľuchtová
Vidlochvost. Foto: Oldřich Novák


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V botanickej záhrade sa vyliahnu tropické motýle a môžete byť pri tom!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems