UNESCO nie sú len hrady, zámky a Vlkolínec

| Creative Industry Košice | 22. 5. 2017

Košice sa postupne zbavujú nálepky oceľového mesta a nadobúdajú charakter metropoly, ktorá si zakladá na talente a tvorivosti svojich obyvateľov. Čaká ich nová výzva – stať sa členom Siete kreatívnych miest UNESCO.

Ruta Putramentaite & Urte Janus – výstava Terrible Twins/Rezidencia v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Väčšina ľudí pozná UNESCO v spojitosti s pamiatkami ako Spišský hrad, Banská Štiavnica, Bardejov alebo jaskyne v Slovenskom krase. Svetové dedičstvo má však aj iné podoby. Dizajn, tradičné remeslá, film, gastronómia, literatúra, hudba a mediálne umenie je sedem odvetví, na ktoré sa UNESCO zameralo v roku 2004, a následne založilo Sieť kreatívnych miest – UNESCO Creative Cities Network (UCCN). Jej súčasťou je aktuálne 114 miest a všetky podporujú kreatívnych ľudí ako faktor svojho strategického rozvoja.

Výhody
Cieľom vstupu do UCCN je posilniť produkciu, rozšíriť kultúrne aktivity, produkty a služby, podporiť inováciu a sprístupniť kultúru pre širšiu verejnosť. Projekt umožní spoluprácu s ostatnými členskými mestami ako Tel Aviv, York, Linz, Austin, Dakar, Lyon, Sapporo, Gwangju alebo Enghien-les-Bains, vďaka čomu sa posilní medzinárodná výmena odborníkov, zdrojov a informácií.

Kto môže kandidovať?
Každý kandidát si musí zvoliť jednu zo siedmich oblastí kreatívneho priemyslu a prispôsobiť jej celú stratégiu. Nezáleží pritom na výške priemerného HDP, infraštruktúre, ekonomickom výkone ani indexe rozvinutosti. Mesto získava prestížny titul na základe svojej aktivity v danom sektore. Košice identifikovali svoj potenciál práve v mediálnom umení. Dlhodobo sa ním snažia zatraktívniť, sprístupniť a zdigitalizovať umeleckú i kultúrnu scénu. Vidieť sme to mohli na konferencii Art and Tech days, podujatiach alebo v inštitúciách, ako sú DIG Gallery, Tabačka Kulturfabrik, Biela Noc, Košice IT Valley, K13 alebo Fakulta umení TUKE.

Košice len nedávno podpísali Memorandum o spolupráci a vyjadrili tak vôľu spoločne aj individuálne vyvíjať aktivity v oblasti mediálneho umenia. Prihláška sa oficiálne podáva v júni a členom siete by sme sa mohli stať v októbri 2017. Pre viac informácií z oblasti košickej kandidatúry UNESCO sledujte cike.sk alebo FB Creative Industry Košice.

Barbara Rusnáková


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: UNESCO nie sú len hrady, zámky a Vlkolínec

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems