Tip na výlet: Krásnohorská jaskyňa

| Cestovanie | 8. 5. 2017

Krásnohorská jaskyňa je UNESCOM chránená pamiatka s gigantickým 34 metrov vysokým kvapľom. Donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší na svete. Podzemné priestory ukrývajú aj peknú sintrovú výzdobu, priezračný riečny systém a vzácne živočíchy. Vidieť ich môžete na 450 metrov dlhej nevšednej trase, ktorú tvoria lavičky, rebríky, lanové traverzy aj úzke skalné miesta.

Krásnohorská jaskyňa leží asi kilometer od malej a pokojnej dediny Krásnohorská Dlhá Lúka (70 km od Košíc). Na kraji obce nájdete Penzión Jozefína, kde sídlia správcovia a sprievodcovia. Tu dostanete potrebnú výstroj. Oblek, aby ste sa nezašpinili a helmu s baterkou, aby ste dobre videli úžasnú sintrovú výzdobu s helektitmi, 34 metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, Sieň obrov, štyri druhy netopierov, ale aj salamandre, žaby, možno aj pavúka troglofilného kosca. Cez jaskyňu preteká podzemná riečka a na jednom mieste ju musíte „zdolať“ po natiahnutom lane. Aj preto deti od 6 do 15 rokov môžu do jaskyne len v doprovode rodiča a so sprievodcom. Sprievodca je nevyhnutý pre všetkých návštevníkov, keďže je to chránená pamiatka a je dôležité, aby sa nelámali kvaple, do riečky nehádzali predmety a neplašili zvieratá. Vlastne si ani nevieme predstaviť, akoby sme sa v nej pohybovali bez „vodcu“. Trasa je dlhá 450 m a vedie aj cez drevené lavičky, cez spomínané lanové traverzy a úzke miesta. To by mohol byť problém pre ľudí s nadváhou. Limitom je ale zapožičané oblečenie. Podľa slov sprievodcu – ak sa do neho človek zmestí, vojde sa aj do užších jaskynných miest. Oblečenie je v cene, za pevnú obuv si priplatíte, tak si ju radšej prineste sami.

Kvapeľ rožňavských jaskyniarov je monumentálny výtvor prírody. Foto: Martin Krestián

Náučný chodník
Krásnohorská je výverová fluviokrasová jaskyňa – predstavuje koncovú časť jaskynného systému podzemného potoka Buzgó a vznikla najmä jeho rozpúšťacou činnosťou v dolomitoch a vápencoch. Objavili ju v roku 1964 jaskyniari z Rožňavy. Sprístupnených je 450 metrov trasy, no známych je až 1556 m podzemných priestorov, a to nie sú preskúmané všetky. Vchod sa nachádza asi kilometer od sídla sprievodcov (Penzión Jozefína). Návštevníci sa k nemu presúvajú pešo a trasa ponúka pekný pohľad na okolitý les a vedie ňou Náučný chodník Jaskyne Slovenského krasu – svetové prírodné dedičstvo. Pri vstupe sa nachádzajú nádherné krasové priehradky, ktoré vytvoril potok Buzgó.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tip na výlet: Krásnohorská jaskyňa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems