Štefánik a Francisci sa stretli v jednej miestnosti

| Pozvánky | 22. 5. 2017

Takáto výstava tu ešte nebola. Tvorí ju 66 obrazov, ktoré zachytávajú 66 jedinečných spomienok a pohľadov na vojny 19. a 20. storočia. Pozývame na Konflikty a záujmy – medzi realitou a expresiou do Východoslovenskej galérie v Košiciach.

„Ide o prvý pokus zmapovať vojenský motív zo zbierok našich kultúrnych inštitúcií. A to s dôrazom na výtvarné umenie. Výberom diel chceme tiež prezentovať vojenské dejiny Slovenska,“ uviedol kurátor výstavy Miroslav Kleban. Väčšina obrazov pochádza zo zbierky VSG, niektoré sú vypožičané zo Slovenskej národnej galérie, Východoslovenského múzea v Košiciach, ako aj z galérií v Bratislave, Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi či Prešova.

4 miestnosti
Výstava Konflikty a záujmy – medzi realitou a expresiou sa nachádza v štyroch miestnostiach. „V prvej je romanticko-realistické zobrazenie vojny, teda heroizmus, krása vojenského odievania a podobne. V druhej môžeme vidieť dokumentárnu tvorbu priamo z frontu. Tretia predstavuje významné vojenské osobnosti. K ikonickým dielam patria portréty Jána Francisciho ako kapitána slovenských dobrovoľníkov od Petra Michala Bohúňa, či Milana Rastislava Štefánika od Rudolfa Budského. Posledná miestnosť prináša jedinečný pohľad autorov na následky vojny a vyrovnávanie sa s nimi. Vystavené diela teda nie sú iba vecným komentárom k vojnovej tematike. Nezameriavajú sa len na vojaka v boji a bojové operácie, ale aj na javy sprevádzajúce život vojska a obyvateľov počas i po skončení bojov,“ skonštatoval Kleban na vernisáži, ktorá sa konala 27. apríla vo VSG na Alžbetinej ulici a dodal: „Návštevník by si mal odniesť generačné či historické vnímanie dobových kontextov. Pri viacerých obrazoch si uvedomí následky a hrôzy vojny, keďže mnohí vystavovaní autori ju zažili na vlastnej koži.“

Výstava potrvá vo VSG do 3. septembra. Jej súčasťou je strategická počítačová hra od košického vizuálneho umelca Ľubomíra Šteca i sprievodný program pozostávajúci z prednášok, prehliadok a krátkeho workshopu. Bližšie informácie nájdete na vsg.sk.

Eva Barnišinová
Foto: Ondrej Richnavský, VSG


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Štefánik a Francisci sa stretli v jednej miestnosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems