Reunion priateľstva

Zápisky prvomatky VIII.

| Stĺpček | 8. 5. 2017

Deti sú magické bytosti, majú obrovskú moc. Privedú vás do šialenstva, keď sa napríklad dokakajú na čerstvo prezlečené periny (lebo ste ich tam z plezíru položili nahé). Navyše sa k tomu dogrcajú a vo chvíli, keď vás už-už ide načisto poraziť, vytasia ten svoj dokonale čistý úsmev, číra radosť im vyskakuje z očí a vy sa razom prestanete hnevať a cítite sa blahom zaliati. Mávnutie čarovného úsmevu…

Okrem týchto dennodenných zázrakov dokážu naši potomkovia oveľa viac. Vedia zlepiť rozbité priateľstvá, spojiť vyšumené putá, obnoviť spálené mosty. A nemusia vlastne nič urobiť, stačí, že sa narodili. Deti totiž majú schopnosť znovuoživiť staré vzťahy. Stačí, aby sa dvom kamarátkam, čo o sebe roky nepočuli, narodili deti a už sú žienky opäť v kontakte. Zabúda sa na pletky z minulosti. Rozoberajú sa najmä (ne)podstatnosti kolo drobcov, od pôrodu po nástup do škôlky. Lebo každé dieťa má rovnaké potreby, lebo vždy príde na pretras „povinný balíček“: spánok – príkrmy – psychomotorický vývin – výchova, lebo dieťa je univerzálna téma. Malé stvorenie dokáže kúzlo, čo ani párový psychoterapeut nie. „Reunionizuje“ priateľstvo.

A tak sú kamošky, čo roky nebolo možné nikdy zastihnúť, ihneď pripravené vybehnúť so svojimi krpcami do parku. Odsťahované priateľky si zrazu nájdu čas na telefonát alebo mesindžerovanie. Z tej nenápadnej spolužiačky zo strednej sa prekvapivo stáva nová spriaznená duša. Pretože nič nespojí dve matky viac, ako podobný názor na výchovu. Základoškolské či gymnaziálne stretávky sa v hojnom počte presúvajú z večerných barov do ranných bejby kaviarní. Žije sa tu a teraz, s deťmi a pre deti. Na ihrisku, na mamažúrke, v materskom centre. V spoločných radostiach aj zdieľaných obavách. Nikto nerieši minulosť. Neotvárajú sa premlčané nezhody. Vzťahy boli opätovne vzkriesené. Dietky – čarodietky.

PS: Samozrejme, že nie vždy je to medzi matkami ružové. Vody ženské vedia byť temné a studené ako nedopitá čierna káva. No o tom možno nabudúce.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Reunion priateľstva

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems