Pracuje na prvej slovenskej vesmírnej družici

| Predstavujeme | 8. 5. 2017

Počas strednej školy navrhol Miroslav Spodniak unikátnu učebnú pomôcku pre svojich rovesníkov – model medzinápravovej spojky s rozvodovkou. Momentálne študuje na Katedre leteckého inžinierstva Technickej univerzity v Košiciach a pracuje na vibračnej analýze prvej slovenskej družice skCUBE.

Zvolenčan Miroslav Spodniak (1993) už ako stredoškolák obdivoval pristávanie a vzlety vojenských stíhačiek na základni v Sliači. Blízky vzťah k letectvu rozhodol o tom, že dnes študuje prevádzku lietadiel na košickej Technickej univerzite.

Miroslav na druhej najväčšej leteckej výstave na svete vo Friedrichshafene.

Jeho merania zachránia životy
Miroslav sa momentálne venuje vibračnej analýze prvej slovenskej družice skCUBE. Ide o unikátny nanosatelit s rozmermi 10x10x10 cm. Je navrhnutý, vyrobený a ovládaný zo Slovenska. Jeho cieľom je sprístupniť vesmírny výskum a priemysel. „Určujem maximálne a minimálne hranice napätia pri inštalovaní kontaktov, ktoré majú zabezpečiť dodávku elektrickej energie zo solárnych panelov do družice. Je dôležité, aby nedošlo k ich porušeniu a aby sa zabránilo úplnému výpadku prúdu v satelite, ktorý sa pomocou rakety vynesie na obežnú dráhu Zeme. Pochopiteľne, táto práca je zdĺhavá. Hlavnou úlohou je predísť poruchám spôsobeným vibráciami pri konštruovaní podobných zariadení,“ vysvetľuje Miroslav a dodáva: „Prínosom mojej analýzy je okrem odborných experimentov aj popularizácia vedy a techniky medzi študentmi. Družica stále čaká na svoj štart, no už teraz sme získali medzinárodné uznanie vo vesmírnej komunite CubeSat. Som nesmierne rád, že patrím do oficiálneho tímu SOSA, ktorý pracuje na skCUBE. Slovensko ako krajina vstupujúca do Európskej vesmírnej agentúry ESA by mala mať dostatok kvalifikovaných pracovníkov, schopných pracovať s kozmickými technológiami.“
Miroslav sa v tomto roku zúčastnil druhej najväčšej leteckej výstavy na svete v Nemecku vo Friedrichshafene. Prezentoval projekt magnetických mikrodrôtov. Tie dokážu predísť leteckým katastrofám aj stratám na životoch, keďže pomocou nich je možné určovať pevnosť a životnosť leteckých konštrukcií. V júni nastupuje na stáž do pražskej pobočky americkej firmy GE Aviation, jednej z najväčších na výrobu leteckých motorov.

Model družice skCUBE.

Navrhol učebnú pomôcku
Za svoj najväčší doterajší úspech považuje Miroslav prácu SOČ (Stredoškolská odborná činnosť), ktorá priniesla unikátnu učebnú pomôcku pre študentov: „Má dve časti – 3D virtuálny model a fungujúci hmotný model medzinápravovej spojky s rozvodovkou zadnej nápravy auta. Na ňom vysvetľujú vyučujúci jednotlivé funkcie a časti takéhoto zariadenia. Druháci a tretiaci Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene ho využívajú v predmete cestné vozidlá.“ Prácu SOČ aj s modelom prezentoval na celosvetovom vedeckom fóre mladých Expo Sciences International v Abu Dhabi (svetová prehliadka najzaujímavejších študentských prác a projektov). Zúčastnilo sa na ňom približne desať Slovákov.

Hmotný model práce SOČ.

Eva Barnišinová
Foto: súkromný archív Miroslava Spodniaka


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pracuje na prvej slovenskej vesmírnej družici

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems