Niekedy pomôže aj obyčajná polievka

| K13 a VÝMENNÍKY | 8. 5. 2017

Košice sa inšpirovali Detroitom. Rozbehli projekt SOUP, ktorý v Amerike funguje od roku 2010. Jeho slovenská verzia má názov Dobrý tanier. Cieľom je podporiť nápady a kreativitu ľudí pri tanieri chutnej polievky.

Dobrý tanier nie je súťaž. Je to jedinečná príležitosť, ako môže každý z nás pomôcť šikovným ľuďom a ich projektom. „Touto aktivitou sa snažíme podporiť komunity i jednotlivcov, ktorí sú kreatívni a chcú urobiť niečo pre svoje mesto. Chceme vytvoriť platformu na sieťovanie ľudí z čo najrozličnejších oblastí v Košiciach. Finančnú podporu síce dostane iba jeden projekt, ale tie ostatné môžu získať sponzorov či partnerov na realizáciu svojich aktivít. Dobrý tanier dáva priestor na odbúravanie bariér. Je o tom, aby sa ľudia neskupinkovali, ale vyšli zo svojej komfortnej zóny, navzájom sa spoznávali, a tak získali nový pohľad na seba i Košice,“ priblížila Renáta Zolnaiová, PR manažérka Výmenníkov.

Víťazný nápad Potrebuje bezdomovec mydlo? Zľava Renáta Zolnaiová, Jana Rečičárová s deťmi a Soňa Hlaváčová, vedúca zariadenia Charitného domu sv. Alžbety.

Dobrú chuť
Prvý Dobrý tanier sa uskutočnil 19. apríla v telocvični Gymnázia sv. Tomáša Akvinského. Polievku servíroval šéfkuchár Jozef Hromják z reštaurácie ZORE. Odborná porota i hlasovanie na Facebooku rozhodli, že z dvanástich prihlásených nápadov sa do štvormiestenkového finálne dostali tieto projekty: gReffiti (kreslenie grafitov na vyhodený i nepotrebný nábytok a následné vytvorenie imitácie bytu v galérii), Ružová záhrada (verejne prístupná záhrada ruží pri električkovej zástavke Senný trh), School culture fest (festivalové predstavenie kultúry tých národov, ktorých jazyky sa štandardne vyučujú na stredných školách – angličtina, ruština, španielčina, nemčina, taliančina či francúzština) a Potrebuje bezdomovec mydlo? (pomoc ženám v núdzi prostredníctvom tvorivých dielní na výrobu dekoratívnych mydielok). Autori nápadov mali štyri minúty na prezentovanie svojich projektov a na zodpovedanie štyroch otázok, ktoré im prítomní mohli položiť. Po prezentáciách vystúpila hudobná skupina Bobova diéta a nasledovalo podávanie hŕstkovej polievky s domácou šunkou a chlebom. Počas koštovania prebiehala medzi divákmi živá diskusia o tom, ktorý projekt si zaslúži finančnú výpomoc. Hlasovať mohol každý, kto zaplatil vstupné vo výške minimálne 3 eurá. Víťazný projekt získal verejný grant v hodnote 200 eur (vyzbieraná suma za vstupenky).

Pri prezentovaní nápadov sa nemohla použiť žiadna moderná technika, a tak si autori pomáhali kreatívnejším spôsobom.

A víťazom sa stáva…
„Úspech v Dobrom tanieri zabezpečí naštartovanie ručnej výroby mydiel v Charitnom dome sv. Alžbety. Sme veľmi vďační, že sme sa mohli zúčastniť akcie,“ uviedla Jana Rečičárová, sociálna pracovníčka z Arcidiecéznej charity Košice a dodala: „Inšpirovala nás pani Zdenka. Z obavy o vlastný život opustila manžela a niekoľko mesiacov žila v lese. Táto týraná matka našla útočisko v útulku pre ľudí bez domova. Je jednou z mnohých u nás, ktoré prežili veľa bolesti. Aby takého príbehy mali šťastný koniec, chceme pomôcť ženám v núdzi v našom zariadení. V tvorivých dielňach ich plánujeme naučiť ručne vyrábať dekoratívne mydielka, čím podporíme ich sebarealizáciu. Vytvoríme im prostredie pre relaxáciu a pomôžeme s upevňovaním pracovných návykov, ktoré sú nevyhnutným predpokladom k nájdeniu a udržaniu si zamestnania. Charitatívny predaj ručne zhotovených výrobkov ukáže, že aj ľudia bez domova dokážu tvoriť krásne veci. Mydielka budeme vyrábať v priestoroch nášho útulku. Prvé chceme v Košiciach ponúkať už 14. mája na Deň rodiny. Za pomoci dobrovoľníkov by sme vždy na Medzinárodný deň za odstránenie chudoby v októbri ponúkali naše výrobky v košických uliciach za dobrovoľný príspevok. Ak dokážeme osloviť obyvateľov mesta a tí budú mať o mydielka záujem, tak by sme neskôr chceli ručnú výrobu obohatiť o šľahané mydlá, šumivé bomby do kúpeľa či mydlá robené za studena. Našou víziou je zriadiť charitatívny obchodík pod názvom Mydlový svet. Ak by sa nám ho podarilo otvoriť, vo výrobe či predaji by ženy našli trvalú prácu. Vieme, že pred nami je ešte dlhá cesta. Teší nás, že sa k nám pripojí aj viacero dobrovoľníkov. Takto sa zviditeľní dôležitosť osobnej pomoci núdznym a podporí sa rozvoj dobrovoľníctva v Košiciach.“

Dobrý tanier plánujú Výmenníky organizovať minimálne trikrát do roka. A to vždy na inom mieste a so štvoricou iných rôznorodých nápadov. Najbližší termín tohto projektu je naplánovaný na august.

Hudobný hosť večera – košická kapela Bobova diéta.

Ako sa prihlásiť do Dobrého taniera:
Prihlasovanie nápadov do Dobrého taniera prebieha kontinuálne počas celého roka. Každý prihlásený projekt musí spĺňať dve základné podmienky: má sa viazať na územie mesta Košice a pri prezentovaní sa nemôže použiť žiadna moderná technika (počítač, notebook, dataprojektor a pod.). Z nich vyberie odborná porota tri. Štvrtý si zvolia ľudia prostredníctvom Facebooku. „Je to naša novinka, ktorú sme zaviedli. Chceli sme dať priestor hlasovať širokej verejnosti,“ doplnila Zolnaiová.

Eva Barnišinová
Foto: Tibor Czitó


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Niekedy pomôže aj obyčajná polievka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems