Jeho kresby poznáte z knihy Robinson Crusoe, no maľoval najmä veľké posolstvá!

| Pozvánky | 22. 5. 2017

Vincent Hložník tu po sebe zanechal veľmi naliehavé a dôležité posolstvo. Svojimi avantgardnými dielami reagoval najmä na 2. svetovú vojnu a nechal sa ovplyvniť Baconom, Velásquezom či Picassom. Tak nečudo, keď vám jeho obraz pripomenie slávnu Guernicu. Vzácne diela Vincenta Hložnika nájdete vo Východoslovenskej galérii a keďže pochádzajú zo súkromnej zbierky, mnohé neboli ešte nikdy vystavené!

Maliar, grafik, ilustrátor, sochár, pedagóg, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia, umelec druhej svetovej vojny. To je Vincent Hložník. Podľa kurátorky Márie Horváthovej bol tiež filozofom, mysliteľom a charizmatickou osobnosťou, ktorú si všetci nesmierne vážili. „Vincent Hložník je neobvyklým zjavom, zjavom nadčasovým. Pritom je zaujímavé, ako s časom narábal. Bol jeho priateľom, ale aj veľkým protivníkom. Vážil si ho, lebo vedel, že vďaka svojmu talentu dokáže zdolávať časové roviny – vrátiť sa do minulosti a možno vidieť aj budúcnosť. V jeho pracovnom nasadení a túžbe maľovať si zároveň uvedomoval, že mu je nepriateľom, keďže 20 hodinový pracovný čas sa mu málil,“ vravela Mária Horváthová na vernisáži výstavy Zápasy a svedectvá. Uskutočnila sa 4. mája vo VSG a prilákala veľkú zmes zvedavcov. Pritiahlo ich 140 diel, v ktorých cítiť silný autorský a inovatívny rukopis, ale aj Daumiera, Velásqueza, Picassa či Bacona, ktorých vplyvy Hložník vstrebával a posúval do novej roviny. Motív Bacona je sympatický aj riaditeľke VSG Dore Kenderovej: „Hložník bol podľa mňa vynikajúcim maliarom a je zaujímavé sledovať tie vplyvy. Bavia ma 30. a 40. roky, ktoré pripomínajú novú modernu. Pre mňa je nepochopiteľná jedine nadprodukcia jeho tvorby. Zberateľ Anton Majoroš mi vravel, že je to preto, lebo Hložník maľoval alla prima, čiže nerobil si predprípravy – nenapínal plátno, používal materiál, aký mal po ruke. Hodnotu diel to nedegraduje, skôr vystihuje jeho chuť maľovať. Výstava nie je usporiadaná chronologicky, ale opakujú sa témy i štýly. Vidieť tu hlavné tri celky – téma koňa, náboženské výjavy, figúra a portréty.“

Hložníkova dynamika
Všetky celky spája hložníkovský rukopis. Posúva sklony či proporcie tvárí a figúry tým deformuje. Možno tak znázorňuje človeka deformovaného vojnou, režimom, dobou… Možno aj preto majú jeho postavy prázdny pohľad, odhalené kosti a svaly. A práve preto ide v jeho dielach najmä o pocity a dojmy. Či sa vám budú páčiť, nevieme, vkus je veľmi subjektívny. Ale ak Hložník nezaujme témou, zaujme dynamikou, živelnosťou a farebnosťou.

Výstavu Vincent Hložník – Zápasy a svedectvá pripravilo VSG v spolupráci s Clubom milovníkov umenia Košíc pri príležitosti 20. výročia autorovho úmrtia. Pozrieť si ju môžete na Hlavnej 27 do 2. júla 2017.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Ondrej Richnavský, VSG


Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jeho kresby poznáte z knihy Robinson Crusoe, no maľoval najmä veľké posolstvá!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems