Infobox – prvá pomoc pre turistov

| Zaujímavosti | 8. 5. 2017

„Nemali by sme žiť v ilúzii, že každý turista, ktorý navštívi našu krajinu, má hneď pripojenie na internet. Že automaticky vie, akú cestovateľskú aplikáciu si má stiahnuť, akú webstránku má hľadať, alebo čo si má vygoogliť,“ hovorí Juraj Vincej, jeden zo zakladateľov myšlienky infoboxov na Slovensku.

Infoboxy sú drevené informačné stojany, ktoré slúžia na distribúciu letákov (vo svete známe ako „flyers“) z oblasti cestovného ruchu. Nachádzajú sa na veľmi rušných a atraktívnych miestach, kde je veľký pohyb turistov. „Snažili sme sa dať hlavu a pätu niečomu, čo v zahraničí funguje už dávno. Infoboxy v Amerike, Kanade, Anglicku, Francúzsku či Česku navádzajú ľudí na to, čo v danej krajine môžu zažiť, vidieť, spoznať…,“ vysvetľuje Juraj Vincej a dodáva: „Čiastočne som sa inšpiroval aj vlastnými skúsenosťami. Často sa mi pri cestovaní stávalo, že som vystúpil z lietadla či vlaku a mesto ma úplne pohltilo. Nevedel som presne, kde sa čo nachádza (hotely, reštaurácie, pamiatky…). Trvalo mi aj štyri dni, kým som sa reálne zorientoval. Bol som stratený v priestore. Stojan naplnený informáciami bol prvým záchytným bodom, po ktorom som siahol. Nachádzal sa „na očiach“, a tak ho nikto neprehliadol. Doteraz je prvou opornou pomôckou pre turistov a cestujúcich.“

Cieľom infoboxov je pomôcť turistom spoznávať krajinu.

Čo obsahujú?
Infoboxy podporujú miestne (lokálne) informácie, ale zároveň sieťujú aj susedné regióny. „To znamená, že box umiestnený v Poprade bude obsahovať informácie nielen o Poprade, ale aj o Liptove, Spiši či Slovenskom raji. Jeho snahou je v kvalitnom mixe vyskladať užitočné informácie. Zachytáva celú škálu cestovného ruchu, teda od ubytovania (turistické ubytovne až 5 hviezdičkové hotely), stravovania, zážitkovej činnosti (spoznávanie krajiny – jaskyne, turistické chodníky, cyklotrasy, historické, prírodné či kultúrne pamiatky), až po zábavu a relax (kúpaliská, aquaparky, ZOO, masáže, wellness). Neprináša iba všeobecné informácie, ale aj tie konkrétnejšie, ktoré sa týkajú potrebných a občas aj nevyhnutných služieb (autoopravovne, kaderníctva, kozmetické salóny, špecializované predajne na biostravu a pod.),“ vysvetľuje Vincej.

Úloha infoboxov
Cieľom týchto boxov je pomôcť turistom a cestujúcim nielen spoznávať krajinu, ale aj nasmerovať ich na služby. A to čo najkomfortnejším a najjednoduchším spôsobom. Sú komunikačným „spojítkom“ medzi tými, čo služby vytvárajú i ponúkajú a medzi širokou verejnosťou, ktorá informácie potrebuje aj reálne vyhľadáva. „Informačným kanceláriám a centrám sa snažíme vysvetliť, že infoboxy nie sú pre nich konkurenciou. Skôr sú ich vysunuté prsty,“ uvádza Vincej a dopĺňa: „V hornej časti stojanov budú okoloidúci nachádzať aj aktuálne plagáty o kultúrnom dianí, lokálnych, ale aj celoplošných podujatiach. V blízkej budúcnosti plánujeme inštalovať aj obrazovky na podporu destinačných videí a spotov.“

Prvé boxy boli umiestnené v Tatrách a Poprade.

Novinka v podobe Infotagov
Letáčiky v boxoch sú dvakrát do týždňa kontrolované a podľa potreby dopĺňané. „Okoloidúci tak majú pravidelný prísun aktuálnych informácií. Taktiež sme prišli s jednou novinkou. Aby neboli boxy prázdne (z dôvodu veľkého záujmu o letáčiky), používame nálepky Infotag. Tie sa pripevnia na zadnú stranu jednotlivých priečinkov. Takýmto spôsobom prinášajú plnohodnotné a užitočné informácie v rôznych podobách (odkaz na mobilnú aplikáciu, video, webovú stránku…), čím neustále podávajú hodnotné a užitočné informácie pre širokú verejnosť,“ hovorí Vincej.

Infoboxy aj v Košiciach
Projekt infoboxov je na začiatku. Prvé takéto boxy boli umiestnené začiatkom februára vo Vysokých Tatrách a Poprade. „Práve tam sme sa snažili namodelovať a otestovať celý systém ich fungovania. Aktuálne je v prevádzke päť boxov. V blízkej budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie tri. Náš plán je 100 až 150 infoboxov na kľúčových miestach (letiská, železničné a autobusové stanice, aquaparky, športové arény, hotely, obchodné centrá, horské strediská, kultúrne centrá, inštitúcie…) v rámci Slovenska,“ priblížil Vincej. Prvé boxy v Košiciach sa budú inštalovať v priebehu mája a júna tohto roka na letisku, autobusovej stanici, v Steel Aréne a v Kulturparku.

Infoboxy – drevené informačné stojany s letáčikmi.

Eva Barnišinová
Foto: Tomáš Hromada


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Infobox – prvá pomoc pre turistov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems